| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Czy CV jest podstawą do naliczenia urlopu wypoczynkowego?

Czy CV jest podstawą do naliczenia urlopu wypoczynkowego?

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od okresu zatrudnienia, który pracownik powinien odpowiednio udokumentować. Czy w przypadku braku wypełnienia tego obowiązku podstawą do naliczenia urlopu wypoczynkowego jest CV?

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Zgodnie z art. 154 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – wymiar urlopu wynosi:

  1. 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  2. 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony w art. 154 par. 1 KP. Zgodnie z kodeksem niepełny dzień urlopu zawsze zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Okres zatrudnienia

Do okresu pracy pracownika, od którego zależy wymiar urlopu należy wliczyć okresy poprzedniego zatrudnienia, okresy nauki oraz inne okresy, które na mocy odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (np. okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych). Okres ten wylicza się bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Udokumentowanie

Okresy zatrudnienia powinny zostać należycie udokumentowane przez pracownika świadectwami pracy, a okresy nauki świadectwem ukończenia szkoły lub – w przypadku szkoły wyższej – dyplomem ukończenia studiów.

Obowiązek udokumentowania faktu posiadania co najmniej 10-letniego okresu zatrudnienia należy do pracownika. Pracodawca nie ma podstaw do udzielenia pracownikowi urlopu w wymiarze 26 dni. Bez przedstawienia stosownych dokumentów przez pracownika, pracodawca posiadając tylko CV pracownika – ustala wymiar urlopu biorąc za podstawę 20 dni.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Bibliografia:

  • Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie

Zdjęcia

CV jako podstawa do naliczenia urlopu wypoczynkowego. /Fot. Fotolia
CV jako podstawa do naliczenia urlopu wypoczynkowego. /Fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

dr Robert Rykowski

Adwokat, partner w RYKOWSKI & GNIEWKOWSKI KANCELARIA ADWOKATÓW I RADCÓW PRAWNYCH, ekspert prawa cywilnego. Prowadzi postępowania sporne, arbitrażowe i mediacyjne. Posiada doświadczenie w postępowaniach regulacyjnych, w tym przed Prezesem UOKiK i URE. W kancelarii odpowiada za prawną analizę, przygotowanie taktyki procesowej i procesów. Autor wielu artykułów oraz opinii do czasopism prawniczych. Prelegent na szkoleniach i konferencjach, wykładowca w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, wcześniej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Arbiter Sądów Arbitrażowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej i Konfederacji Lewiatan.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK