| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Skutki niewykorzystania urlopu w terminie

Skutki niewykorzystania urlopu w terminie

Urlop powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Urlop niewykorzystany w tym czasie staje się urlopem zaległym. Jakie skutki rodzi niewykorzystanie urlopu w terminie?

Świadectwo pracy

Do obowiązków pracodawcy należy wydanie świadectwa pracy po wygaśnięciu lub rozwiązaniu stosunku pracy. Świadectwo pracy musi zawierać informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych, w tym dane dotyczące urlopu wypoczynkowego wykorzystanego w naturze przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym stosunek pracy ustał, lub za który przysługuje ekwiwalent pieniężny. Pracodawca w świadectwie odrębnie wykazuje liczbę dni i godzin zwykłego urlopu wypoczynkowego oraz liczbę dni urlopu na żądanie wykorzystanego w danym roku.

Pracownik posiadający 16-letni staż urlopowy, zatrudniony na ½ etatu, wykorzystał tylko 1 dzień urlopu na żądanie. Pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę 30 kwietnia 2013 r. i wypłacił ekwiwalent za niewykorzystane dni urlopu. Wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi 1 stycznia 2013 r. wynosił 13 dni (26 dni x ½ etatu). Za przepracowane 4 miesiące pracownikowi proporcjonalnie przysługiwało 5 dni urlopu (4/12 x 13 dni = 4,33 dnia, po zaokrągleniu 5 dni). W świadectwie pracy pracodawca powinien umieścić zapis: ,,Wykorzystano 5 dni (40 godz.) urlopu, w tym 1 dzień urlopu na żądanie’’.

Urlop na żądanie jako część urlopu wypoczynkowego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK