| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Skutki niewykorzystania urlopu w terminie

Skutki niewykorzystania urlopu w terminie

Urlop powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Urlop niewykorzystany w tym czasie staje się urlopem zaległym. Jakie skutki rodzi niewykorzystanie urlopu w terminie?

Świadectwo pracy

Do obowiązków pracodawcy należy wydanie świadectwa pracy po wygaśnięciu lub rozwiązaniu stosunku pracy. Świadectwo pracy musi zawierać informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych, w tym dane dotyczące urlopu wypoczynkowego wykorzystanego w naturze przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym stosunek pracy ustał, lub za który przysługuje ekwiwalent pieniężny. Pracodawca w świadectwie odrębnie wykazuje liczbę dni i godzin zwykłego urlopu wypoczynkowego oraz liczbę dni urlopu na żądanie wykorzystanego w danym roku.

Pracownik posiadający 16-letni staż urlopowy, zatrudniony na ½ etatu, wykorzystał tylko 1 dzień urlopu na żądanie. Pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę 30 kwietnia 2013 r. i wypłacił ekwiwalent za niewykorzystane dni urlopu. Wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi 1 stycznia 2013 r. wynosił 13 dni (26 dni x ½ etatu). Za przepracowane 4 miesiące pracownikowi proporcjonalnie przysługiwało 5 dni urlopu (4/12 x 13 dni = 4,33 dnia, po zaokrągleniu 5 dni). W świadectwie pracy pracodawca powinien umieścić zapis: ,,Wykorzystano 5 dni (40 godz.) urlopu, w tym 1 dzień urlopu na żądanie’’.

Urlop na żądanie jako część urlopu wypoczynkowego

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK