| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla niepełnosprawnego pracownika

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla niepełnosprawnego pracownika

Czy pracownikom niepełnosprawnym należy się taki sam wymiar urlopu wypoczynkowego co innym pracownikom? Osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje oprócz podstawowego wymiaru urlopu wypoczynkowego, dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych do grona pracowników, którym przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy zaliczamy:

  • osoby o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności tzn. osoby z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolne do pracy albo zdolne do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych,
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności tzn. osoby z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolne do pracy albo zdolne do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagające, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Osobom o lekkim stopniu niepełnosprawności nie przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

Dodatkowy urlop dla niepełnosprawnych

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy. Zgodnie z art. 154 § 1 Kodeksu pracy osoby pełnosprawne wykonujące pracę krócej niż przez 10 lat  posiadają prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni, natomiast osoby pracujące ponad 10 lat nabywają prawo do urlopu w wymiarze 26 dni. Wobec tego osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje urlop w wymiarze  odpowiednio 30 dni jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, 36 dni jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Wyjątkiem są osoby uprawnione do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub osoby uprawnione do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów, ponieważ nie posiadają one prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni. 

W przypadku pracownika zatrudnionego na niepełny etat wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Dariusz K. jest pracownikiem zaliczającym się do grona osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, zatrudnionym na 5/8 etatu.  Jego staż pracy to 12 lat. Wymiar podstawowego urlopu wypoczynkowego Dariusza K. wynosi  5/8 x 26 dni = 16 dni + 5/8x10= 6 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego. W sumie Dariuszowi K. przysługuje 22 dni urlopu wypoczynkowego.

Kiedy osoba o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności nabywa prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego?

Osoba niepełnosprawna nabywa prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu jednego roku od dnia zaliczenia jej do jednego z wymaganych stopni niepełnosprawności , pod warunkiem, że wcześniej przepracowała rok jako osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym lub umiarkowanym (ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz innych ustaw, Dz.U. Nr 226, poz. 1475).

Czas pracy niepełnosprawnych - orzecznictwo

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK