| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Ustalanie wymiaru urlopu proporcjonalnego

Ustalanie wymiaru urlopu proporcjonalnego

Pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze określonym przepisami Kodeksu pracy w pierwszym dniu każdego roku kalendarzowego, w trakcie którego trwa stosunek pracy. W szczególnych przypadkach wymiar urlopu wypoczynkowego ustala się jednak proporcjonalnie do przepracowanego okresu.

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony otrzymał urlop bezpłatny w okresie od 1 grudnia 2013r do 31 marca 2014r. Pracownik ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Ponieważ pracownik nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego za 2014r., po zakończeniu urlopu bezpłatnego będzie mu przysługiwał urlop wypoczynkowy proporcjonalny do okresu pozostającego do końca roku, czyli:
9/12 x 20 dniu urlopu = 15 dni urlopu

Pracownikowi uprawnionemu do 26 dni urlopu wypoczynkowego pracodawca udzielił urlopu bezpłatnego w okresie od 1 lutego do 31 marca 2014r. Ponieważ pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego 1 stycznia 2014r i urlop bezpłatny został udzielony po tym terminie, pracownikowi należy obniżyć wymiar urlopu o 2/12 x 26 dni urlopu = 4,33 dnia urlopu. W taki przypadku przysługujący pracownikowi wymiar urlopu wypoczynkowego to:
26 dni – 4,33 dnia = 21,67 dni, po zaokrągleniu 22 dni.

Nieobecności nieobniżające wymiaru urlopu

Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie 1 października 2013 r., pozwala pracownikowi na korzystanie z urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze w tym samym roku, w którym powrócił z urlopu wychowawczego. Urlop wypoczynkowy nie ulegnie obniżeniu, jeżeli w roku jego wykorzystania pracownik powrócił z urlopu wychowawczego.

Ponadto urlopy wypoczynkowego nie obniżają nieobecności trwające co najmniej 30 dni spowodowane zwolnieniem chorobowym, urlopem macierzyńskim, urlopem rodzicielskim, urlopem ojcowskim i innymi płatnymi urlopami i zwolnieniami od pracy.

Pracownica, po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego u urlopu wypoczynkowego przysługującego jej za 2012r. (26dni) złożyła pracodawcy wniosek o udzielenie jej urlopu wychowawczego w terminie od 3 marca do 14 grudnia 2013r. Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownicy urlopu wychowawczego w okresie wskazanym we wniosku. Po powrocie z urlopu wychowawczego pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy w pełnym 26-dniowym wymiarze za rok 2013.

Wszystko o urlopach wypoczynkowych

Urlop proporcjonalny do wielkości etatu

Urlop wypoczynkowy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu jego pracy. Urlopu osobom zatrudnionym na część etatu udziela się w wymiarze godzinowym.

Pracownik z 10-letnim stażem pracy jest zatrudniony na ½ etatu. Pracownik pracuje 2 dni w tygodniu po 8 godzin, a trzeciego dnia 4 godziny. Pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 1/2x 26 = 13 dni urlopu. Dopiero po zaokrągleniu przeliczamy urlop na godziny przyjmując, że 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom, 13 dni x 8 godzin =104 godziny.

Urlop uzupełniający

Pracownikowi, który w trakcie roku kalendarzowego uzyskuje prawo do urlopu w wyższym wymiarze, a wykorzystał już urlop za dany rok kalendarzowy w niższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający. Pracownik nabywa dodatkowe 6 dni urlopu wypoczynkowego

Pracownik w lutym 2013 r. osiągnął 10-letni staż urlopowy. Uzyskał zatem prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni.

  • jeżeli pracownik wykorzystał przysługujące mu 20 dni urlopu, to otrzymuje 6 dniu urlopu uzupełniającego,
  • jeżeli pracownik nie wykorzystał jeszcze urlopu wypoczynkowego, wymiar jego urlopu powinien zostać podniesiony w wynosić 26 dni.

Zasady udzielania urlopu proporcjonalnego

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK