| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Komu przysługuje urlop szkoleniowy?

Komu przysługuje urlop szkoleniowy?

Pracodawca jest zobowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych, czyli zapewniać możliwość kształcenia w szkołach dla dorosłych i szkołach wyższych, a także kształcenia, dokształcania, a także doskonalenia w formach pozaszkolnych. Urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi wówczas, gdy podejmuje naukę za podstawie skierowania z zakładu pracy.

Formy szkolne i pozaszkolne

Kształcenie może odbywać się w formach szkolnych oraz pozaszkolnych. Przez formy szkolne należy rozumieć szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe oraz szkoły wyższe. Natomiast podstawowymi formami kształcenia, dokształcania i doszkalania w formach pozaszkolnych są studia dyplomowe, kursy i seminaria. Mogą być również zorganizowane inne formy, m.in. staże zawodowe, staże specjalizacyjne, praktyki zawodowe, samokształcenie kierowane.

Zobacz: Nowa praca na urlopie wypoczynkowym - porada

Zasady udzielania urlopu szkoleniowego

Należy pamiętać, że urlop szkoleniowy jest urlopem płatnym. Wysokość wynagrodzenia ustalana jest zgodnie z zasadami obowiązującymi przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Jeżeli pracownik podejmuje naukę z własnej inicjatywy, to znaczy bez skierowania z zakładu pracy, nie przysługują mu uprawnienia przyznane pracownikowi skierowanemu, w tym właśnie prawo do urlopu szkoleniowego. Taki pracownik może jedynie wnioskować o urlop bezpłatny i zwolnienie z części dnia pracy.

Ustalenia dotyczące praw i obowiązków pracownika skierowanego na dokształcanie i jego pracodawcy powinny być określone w porozumieniu (które może przybrać formę umowy).

Zobacz serwis: Urlopy

Co ważne, urlop szkoleniowy przysługuje tylko w czasie kształcenia. Jeżeli pracownik go nie wykorzysta – urlop przepada.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownikowi podnoszącemu swoje kwalifikacje przysługuje urlop szkoleniowy.
Pracownikowi podnoszącemu swoje kwalifikacje przysługuje urlop szkoleniowy.

HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

DORADCA-UE.pl

portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK