| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Wymiar urlopu wypoczynkowego może być zmniejszony w ramach programu osłonowego

Wymiar urlopu wypoczynkowego może być zmniejszony w ramach programu osłonowego

Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości UE prawo Unii nie zabrania uzgodnienia przez przedsiębiorstwo i jego radę pracowników programu osłonowego, przewidującego proporcjonalne zmniejszenie prawa do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego pracownikowi, któremu zmniejszono wymiar czasu pracy.

Prawo UE na to pozwala

Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, iż prawo Unii nie stoi na przeszkodzie obowiązywaniu przepisów lub praktyk krajowych, takich jak program osłonowy uzgodniony między przedsiębiorstwem a jego radą pracowników, na podstawie których przewidziano zmniejszenie prawa do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego pracownika proporcjonalnie do zmniejszenia wymiaru czasu pracy (zasada pro rata temporis).

Trybunał uznał, że sytuacja pracownika, któremu zmniejszono wymiar czasu pracy w ramach programu osłonowego, różni się zasadniczo od sytuacji pracownika przebywającego na zwolnieniu chorobowym, któremu zgodnie z orzecznictwem przysługuje prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego na tej samej zasadzie, jak pracownikowi czynnemu zawodowo.

W ramach zmniejszenia wymiaru czasu pracy zarówno obowiązki pracownika, jak i pracodawcy zostają bowiem zawieszone w drodze układu zbiorowego. Co więcej, w odróżnieniu od chorego pracownika, który jest ograniczony dolegliwościami fizycznymi lub psychicznymi spowodowanymi przez chorobę, pracownik, któremu zmniejszono wymiar czasu pracy, może wykorzystać zyskany w ten sposób czas, aby odpocząć lub poświęcić się zajęciom rekreacyjnym i wypoczynkowym. Ponadto, gdyby pracodawca był zobowiązany do pokrycia kosztów corocznych płatnych urlopów wypoczynkowych w okresie zmniejszenia wymiaru czasu pracy, groziłoby to tym, że pracodawca zawahałby się przed uzgodnieniem programu osłonowego, stanowiącego podstawę przedłużenia umowy o pracę z czysto socjalnych względów, a więc leżącego w interesie pracownika.

Sytuacja pracownika, któremu zmniejszono wymiar czasu pracy, jest natomiast porównywalna z sytuacją pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy. Tym samym, zgodnie ze swym dotychczasowym orzecznictwem (por. wyrok z dnia 22 kwietnia 2010 r. w sprawie C-486/08 Zentralbetriebsrat der Landeskrankenhäuser Tirols), Trybunał przypomniał, że za okres zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego może zostać zmniejszone proporcjonalnie do zmniejszenia wymiaru czasu pracy.

Pełny tekst wyroku TSUE z 8 listopada 2012 r.

Źrodło: TSUE

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK