| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Kiedy pracodawca musi wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Kiedy pracodawca musi wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Pracodawca jest obowiązany do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy w przypadku, gdy stosunek pracy z pracownikiem wygasa lub zostaje rozwiązany, a przysługujący urlop wypoczynkowy nie został wykorzystany. Kiedy pracodawca musi wypłacić ekwiwalent za urlop?

Urlop wypoczynkowy

Pracownik, o ile jest taka możliwość, powinien wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy w naturze, poprzez odpoczynek od wykonywanej pracy. Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy może zostać wypłacony jedynie w przypadku, gdy pracownik nie może skorzystać z przysługującego mu urlopu wypoczynkowego.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

59,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem

Kiedy przysługuje ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi w sytuacji, gdy urlop nie został przez niego wykorzystany, a nie będzie można tego dokonać z powodu rozwiązania umowy o pracę lub jej wygaśnięcia. Tylko te dwie sytuacje zobowiązują pracodawcę do wypłaty pieniędzy za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Otrzymanie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy nie jest ograniczone z powodu tego, że pracownik mógł wykorzystać przysługujący mu urlop w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, ale nie mógł z niego skorzystać, gdyż pracodawca nie udzielił tego urlopu w tym czasie.

Przewodnik po zmianach w prawie pracy i ubezpieczeniach 2013/2014

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter

Kiedy można nie wypłacić ekwiwalentu za urlop?

Zasadniczo wypłacenie ekwiwalentu za urlop jest obowiązkiem pracodawcy. W pewnych jednak okolicznościach pracodawca może uniknąć jego wypłacania. Chodzi tu o sytuację opisaną w art. 171 § 3 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, w przypadku, gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą, bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Należy jednak pamiętać, że możliwość przeniesienia urlopu we wskazanym przypadku może mieć miejsce jedynie wtedy, gdy umowy będą zawarte bezpośrednio po sobie, z tym samym pracodawcą.

Czy pracownik może przełożyć urlop na inny termin?

Forum Kadry

Wysokość ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy

Wysokość ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy będzie wypłacana pracownikowi w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w roku, w którym jego stosunek pracy ustaje. W przypadku urlopów zaległych ekwiwalent należy się w pełnym, niewykorzystanym przez pracownika wymiarze, pod warunkiem, że nie doszło jeszcze do przedawnienia się prawa do tego urlopu.

Jak obliczyć ekwiwalent?

Wysokość ekwiwalentu za zaległy urlop obliczana jest na podstawie wynagrodzenia z okresu bezpośrednio poprzedzającego miesiąc, w którym nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy. Ta metoda obliczania ma zastosowanie chociażby ekwiwalent przysługiwał pracownikowi za urlopy należne za poprzednie lata pracy. Należy jednak pamiętać, że roszczenia o wypłatę ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy ulegają przedawnieniu. Ma to miejsce z upływem 3 lat od dnia ustania zatrudnienia.

Zobacz serwis: Urlop wypoczynkowy

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

WRZ23
TydzieńPWŚCPSN
361234567
37891011121314
3815161718192021
3922232425262728
4029300102030405

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem Infor.pl »