| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych

Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych

Pracownicy tymczasowi to pracownicy, którzy są zatrudniani przez agencję pracy, a następnie „wypożyczani” pracodawcom, który są zainteresowani taką formą zatrudnienia. Zasady pracy pracownika tymczasowego określa umowa zawierana pomiędzy przyszłym pracodawcą a agencją.

Aby pracownik tymczasowy w ogóle mógł nabyć prawo do urlopu musi pozostawać w dyspozycji jednego lub kilku pracodawców przez co najmniej miesiąc.

Miesiąc liczymy według przepisów prawa cywilnego, co oznacza, że pracownik tymczasowy musi być w dyspozycji pracodawcy co najmniej 30 dni.

Polecamy: Czy pracodawca może zwiększyć wymiar urlopu?

Istotny dla obliczenia tego terminu jest także fakt, że pojęcie „pozostawanie w dyspozycji” nie oznacza faktycznego świadczenia pracy w tym okresie. Wystarczy, że pracownik był gotowy do jej podjęcia, a jedynie pracodawca mu jej nie zapewnił.

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje dwa dni urlopu wypoczynkowego za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego lub więcej pracodawców. Bez znaczenia dla wymiaru tego urlopu jest fakt, czy pracownik pracuje na cały etat, czy w niepełnym wymiarze czasu pracy. Łatwo zauważyć, że przepisy te są bardzo korzystne dla pracowników tymczasowych, gdyż pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę na pół etatu w ciągu roku uzyska 10 lub 13 dni urlopu, natomiast pracownik tymczasowy 24 dni bez względu na wymiar czasu pracy.

Polecamy: Czy można wysłać pracownika na zaległy urlop?

Odnośnie planowania urlopu, pracownicy tymczasowi są w nieco gorszej sytuacji, bowiem agencja wraz z przyszłym pracodawcą mogą już na etapie podpisywania umowy uzgodnić termin i tryb urlopu wypoczynkowego pracownika tymczasowego. Ten ostatni musi oczywiście przed skierowaniem do pracy być o tym fakcie poinformowany, niemniej jednak w takiej sytuacji nie ma on wpływu na termin swojego urlopu.

Pracownik tymczasowy również ma prawo do 4 dni urlopu na żądanie w ciągu roku oraz do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ProfiAuto

ProfiAuto to należąca do firmy Moto-Profil marka zrzeszająca ponad 150 hurtowni, sklepów i warsztatów, znajdujących się w miastach na terenie całej Polski. Pod szyldem ProfiAuto funkcjonują wyselekcjonowane, najlepsze na rynku motoryzacyjnym podmioty.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK