REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Urlop przymusowy i urlop bez zgody pracodawcy - porada

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Co do zasady pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu za dany rok, do końca tego roku.
Co do zasady pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu za dany rok, do końca tego roku.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ogólnie przyjętą zasadą jest to, że urlop wypoczynkowy jest ustalany pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, bądź poprzez plan urlopów, bądź poprzez wnioski urlopowe pracownika. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, że pracownik będzie musiał skorzystać z urlopu wtedy, kiedy poleci mu to pracodawca.

Niemniej jednak należy pamiętać, że „ostatnie słowo” zawsze należy do pracodawcy. Może on bowiem nie wyrazić zgody na zaproponowany przez pracownika termin urlopu, jeżeli – w jego ocenie – zakłócałoby to normalne funkcjonowanie zakładu pracy.

Autopromocja

Pan Jacek prowadzi firmę przewozową, w której zatrudnia 20 kierowców. W pierwszej połowie lipca aż 10 z nich złożyło wnioski urlopowe. W związku z tym, że brak połowy kierowców miałby istotny wpływ na terminowość realizowanych zleceń, Pan Jacek zgodził się na urlop tylko dla 7 pracowników. Pozostali będą musieli wykorzystać urlop w innym terminie.

Samowolne rozpoczęcie urlopu przez pracownika

Sytuacja, kiedy pracownik sam decyduje o rozpoczęciu swojego urlopu, ograniczając się jedynie do złożenia wniosku urlopowego, czy też zawiadomienia pracodawcy o planowanym terminie urlopu, nie jest niestety zgodna z prawem. W zależności od charakteru i skutków takiej decyzji dla pracodawcy, może to stanowić poważne naruszenie obowiązków pracowniczych. Ich konsekwencją może być natomiast zarówno kara porządkowa, jak i wypowiedzenie umowy czy rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Reasumując należy podkreślić, że pracownik nie może sam podjąć decyzji o rozpoczęciu urlopu, nawet jeżeli mu on przysługuje.

Przeczytaj koniecznie: Wszystko o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim w 2011 roku

Urlop przymusowy

Co do zasady pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu za dany rok, do końca tego roku. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, że z różnych przyczyn (również na wniosek pracownika) całość urlopu nie zostanie wykorzystana w danym roku kalendarzowym. Kodeks pracy stanowi wówczas, że zaległy urlop musi być wykorzystany do końca pierwszego kwartału roku następnego. Od zasady tej nie ma żadnych wyjątków, jeżeli zatem pracownik posiada dni zaległego urlopu, pracodawca może – nawet bez jego zgody – wysłać go na przymusowy urlop.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Urlop na wypowiedzeniu

Innym przykładem przymusowego urlopu, jest okres wypowiedzenia umowy. Przepisy Kodeksu pracy stanowią bowiem, że pracownik musi w okresie wypowiedzenia wykorzystać przysługujący mu u danego pracodawcy urlop wypoczynkowy, a dopiero jeżeli jego wymiar jest dłuższy niż okres wypowiedzenia, pracownik ma prawo starać się o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. W tym wypadku pracodawca nie musi porozumieć się z pracownikiem w kwestii udzielenia urlopu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

REKLAMA

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

REKLAMA

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

REKLAMA