| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Zasady obliczania urlopu uzupełniającego

Zasady obliczania urlopu uzupełniającego

Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający.

Sytuacja taka zdarza się, gdy w trakcie wykonywania pracy w ciągu roku mija okres uprawniający pracownika do urlopu w wyższym wymiarze. Niekiedy może to być związane z wliczeniem do stażu pracy okresu nauki zakończonej w trakcie trwania stosunku pracy. Rozpatrywana kwestia prawna jest również uregulowana w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. W § 3 tego rozporządzenia wskazuje się, że wymiar proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył u danego pracodawcy prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze, ustala się uwzględniając wyższy wymiar tego urlopu.

Polecamy serwis: Urlopy

Pracownik nabywa prawo do urlopu uzupełniającego w „pełnym” wymiarze niezależnie od tego, w jakim miesiącu upłynął okres uprawniający go do takiego urlopu.

Jeżeli np. staż pracy, (od którego zależą uprawnienia urlopowe) pracownika w grudniu 2006 roku osiągnął długość 10 lat, to przysługuje mu dodatkowe 6 dni urlopu uzupełniającego. Taka sama sytuacja miałaby miejsce gdyby przekroczenie dziesięcioletniego okresu zaistniało w marcu, czy wrześniu 2006 r. Nabycie urlopu uzupełniającego w pełnym wymiarze nie jest też uzależnione od tego, czy pracownik wykorzystał w całości lub w części urlop za dany rok, (chociaż ściśle rzecz biorąc, w przypadku braku wykorzystania urlopu wypoczynkowego za dany rok i nabycia w jego trakcie wyższego wymiaru urlopu, nie mamy do czynienia z urlopem uzupełniającym tylko po prostu wyższym wymiarem urlopu danego pracownika, związanym z osiągnięciem przez niego wyższego stażu, od którego zależą uprawnienia urlopowe).

A zatem, bez względu na miesiąc, w którym nabywamy prawo do urlopu w wyższym wymiarze, zawsze będzie on nam się należał w całości.

Polecamy: Czy pracownik może zrzec się prawa do urlopu?

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »