| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > W jakim terminie pracownik ma prawo wykorzystać urlop wypoczynkowy?

W jakim terminie pracownik ma prawo wykorzystać urlop wypoczynkowy?

Urlopy wypoczynkowe udzielane są zgodnie z planem urlopów, ustalanym przez pracodawcę. Należy jednak pamiętać, że plan urlopów jest ustalany w porozumieniu z pracownikiem.

Pracownik powinien w sposób przyjęty u danego pracodawcy złożyć w odpowiednim terminie wniosek o udzielenie urlopu ze wskazaniem proponowanego terminu urlopu, lecz pracodawca nie jest tym wnioskiem związany i ustala plan urlopów w zasadzie samodzielnie. Powinien on jednak w miarę możliwości brać pod uwagę wnioski pracowników z jednej strony i potrzeby zakładu pracy z drugiej.

Pracodawca nie ma już obowiązku konsultować planu urlopu z organizacją z związkową. Co więcej, jeżeli wyrazi ona zgodę lub jeśli w zakładzie nie działa organizacja związkowa, pracodawca nie ma obowiązku sporządzania planu urlopów, lecz ustala termin urlopu wypoczynkowego z pracownikiem w drodze porozumienia.

Pracownik może wykorzystać urlop w zaproponowanym przez siebie terminie dopiero wtedy, gdy termin ten został zaakceptowany przez pracodawcę w drodze ustalenia planu urlopów lub na podstawie zawartego między nimi porozumienia. Samo zatem złożenie wniosku nie upoważnia pracownika do wykorzystania urlopu. Jego nieobecność w pracy w takim przypadku może być uznana za naruszenie obowiązków pracowniczych i może być podstawą wypowiedzenia umowy o pracę.

Polecamy serwis: Zatrudnienie

W styczniu 2010 r. pracodawca ustalał z pracownikami plan urlopów. Pani Monika wpisała, że wykorzysta swój urlop w dniach 15 lipca – 7 sierpnia, łącznie trzy tygodnie. Kiedy przyszedł lipiec okazało się, że Pani Monika chce przesunąć swój urlop na 1 – 21 sierpnia, gdyż wtedy wycieczka którą planowała jest 800zł tańsza. Pani Monika nie może jednak dokonać takiej zmiany samodzielnie, musi wstrzymać się z urlopem do czasu, aż pracodawca wyrazi zgodę na tę zmianę.

Zobacz także: Przesunięcie urlopu - kilka wskazówek

W planie urlopów nie uwzględnia się przysługujących pracownikowi czterech dni urlopu na żądanie. Łączny wymiar urlopu wykorzystanego przez pracownika na jego żądanie i we wskazanym przez niego terminie nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK