| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Kolizja urlopu wypoczynkowego z niemożnością świadczenia pracy - porada

Kolizja urlopu wypoczynkowego z niemożnością świadczenia pracy - porada

Po rozpoczęciu urlopu wypoczynkowego mogą zaistnieć sytuacje uniemożliwiające dalsze wykorzystanie tego urlopu, np. choroba lub też rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego. W takich przypadkach pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi urlop w niewykorzystanej części w późniejszym terminie.

Niemożność wykorzystania urlopu może dotyczyć także:

  • odosobnienia spowodowanego chorobą zakaźną lub
  • odbywania ćwiczeń wojskowych albo
  • przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy.

Wyliczenia powyższe stanowią katalog zamknięty - pracodawca w innych przypadkach niemożności wykorzystania urlopu nie ma obowiązku jego udzielania w innym terminie.

Porównaj: Jak obliczyć ekwiwalent za urlop?

Pracownik we wskazanych przypadkach nie traci prawa do pozostałej, niewykorzystanej części urlopu. Nie jest przy tym istotne, jaka część urlopu nie została wykorzystana - może chodzić nawet o jeden dzień. Obowiązek wykazania, iż zachodzi jedna z przyczyn udzielenia urlopu w późniejszym terminie, spoczywa na pracowniku. Określenie „w terminie późniejszym” należy rozumieć zgodnie z art. 161 Kodeksu pracy, a więc urlop powinien być udzielony najpóźniej do końca roku, w którym pracownik nabył prawo do urlopu lub do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.

Pracownik nie ma obowiązku składać wniosku o udzielenie mu niewykorzystanej części urlopu, chociaż nie można mu odmówić prawa zaproponowania określonego terminu. Jego wniosek w tej mierze nie będzie dla pracodawcy wiążący.

Polecamy serwis: Wypowiedzenie

W związku z problematyką przyczyn niemożności wykorzystania urlopu wypoczynkowego możemy mieć do czynienia ze zbiegiem okresu urlopu wypoczynkowego i urlopu wychowawczego. W przypadku, gdy pracownica z powodu choroby nie wykorzystała urlopu wypoczynkowego, udzielonego jej bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, a następnie rozpoczęła urlop wychowawczy, to pracodawca nie ma obowiązku udzielenia jej, w trakcie trwania tego urlopu wychowawczego, urlopu wypoczynkowego w niewykorzystanej części.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownik, który zachorował w trakcie urlopu, nie traci prawa do pozostałej, niewykorzystanej części urlopu.
Pracownik, który zachorował w trakcie urlopu, nie traci prawa do pozostałej, niewykorzystanej części urlopu.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK