| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Kolizja urlopu wypoczynkowego z niemożnością świadczenia pracy - porada

Kolizja urlopu wypoczynkowego z niemożnością świadczenia pracy - porada

Po rozpoczęciu urlopu wypoczynkowego mogą zaistnieć sytuacje uniemożliwiające dalsze wykorzystanie tego urlopu, np. choroba lub też rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego. W takich przypadkach pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi urlop w niewykorzystanej części w późniejszym terminie.

Niemożność wykorzystania urlopu może dotyczyć także:

  • odosobnienia spowodowanego chorobą zakaźną lub
  • odbywania ćwiczeń wojskowych albo
  • przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy.

Wyliczenia powyższe stanowią katalog zamknięty - pracodawca w innych przypadkach niemożności wykorzystania urlopu nie ma obowiązku jego udzielania w innym terminie.

Porównaj: Jak obliczyć ekwiwalent za urlop?

Pracownik we wskazanych przypadkach nie traci prawa do pozostałej, niewykorzystanej części urlopu. Nie jest przy tym istotne, jaka część urlopu nie została wykorzystana - może chodzić nawet o jeden dzień. Obowiązek wykazania, iż zachodzi jedna z przyczyn udzielenia urlopu w późniejszym terminie, spoczywa na pracowniku. Określenie „w terminie późniejszym” należy rozumieć zgodnie z art. 161 Kodeksu pracy, a więc urlop powinien być udzielony najpóźniej do końca roku, w którym pracownik nabył prawo do urlopu lub do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.

Pracownik nie ma obowiązku składać wniosku o udzielenie mu niewykorzystanej części urlopu, chociaż nie można mu odmówić prawa zaproponowania określonego terminu. Jego wniosek w tej mierze nie będzie dla pracodawcy wiążący.

Polecamy serwis: Wypowiedzenie

W związku z problematyką przyczyn niemożności wykorzystania urlopu wypoczynkowego możemy mieć do czynienia ze zbiegiem okresu urlopu wypoczynkowego i urlopu wychowawczego. W przypadku, gdy pracownica z powodu choroby nie wykorzystała urlopu wypoczynkowego, udzielonego jej bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, a następnie rozpoczęła urlop wychowawczy, to pracodawca nie ma obowiązku udzielenia jej, w trakcie trwania tego urlopu wychowawczego, urlopu wypoczynkowego w niewykorzystanej części.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownik, który zachorował w trakcie urlopu, nie traci prawa do pozostałej, niewykorzystanej części urlopu.
Pracownik, który zachorował w trakcie urlopu, nie traci prawa do pozostałej, niewykorzystanej części urlopu.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK