| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Czy mogę udzielić urlopu wypoczynkowego na połowę dnia pracy?

Czy mogę udzielić urlopu wypoczynkowego na połowę dnia pracy?

Kodeks pracy stanowi, że urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Co zatem z urlopem na połowę dnia pracy?

Z przepisu tego wynika, że urlop wypoczynkowy jest udzielany na cały dzień roboczy, na taką liczbę godzin, przez jaką pracownik wykonywałby pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

W związku z powyższym, pracownik powinien otrzymać urlop w wymiarze 8 godzin, ponieważ godzinowy wymiar czasu pracy pracownika w ciągu dnia pracy wynosi właśnie tyle, nie zaś 4 godziny. Tylko w jednym przypadku, który został uznany za wyjątkowy i obiektywie uzasadniony, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego na część dnia roboczego. Taka konieczność wystąpi wówczas, gdy pozostały pracownikowi do wykorzystania urlop wypoczynkowy jest w tak niskim wymiarze (np. 4 godziny), że nie wystarcza na udzielenie urlopu na cały dzień roboczy (np. w 8-godzinnej pracy). W takim przypadku urlopu należy udzielić na część dnia roboczego. Przez pozostałą część dnia pracownik powinien wykonywać pracę.

Przeczytaj także: Czy urlop bezpłatny wlicza się do okresu zatrudnienia?

Pan Tomek jest pracownikiem biura nieruchomości. Ostatnio urodziło mu się dziecko i często musi wychodzić z pracy w godzinach pracy. Chciałby, żeby pracodawca udzielał mu urlopu godzinowo, wtedy będzie miał możliwość załatwienia większej ilości swoich spraw prywatnych. Niestety pracodawca nie będzie mógł tak robić w sytuacji, kiedy Pan Tomek ma wystarczająco urlopu, aby wziąć go na cały dzień. Pracodawca z pracownikiem mogą umówić się, że Pan Tomek będzie odpracowywał w dogodnym dla obu panów terminie wszystkie te godziny, kiedy z przyczyn osobistych nie ma go w pracy.

Polecamy Umowy pracownicze

Nie należy zapominać o tym, iż pracodawca zawsze może wyrazić zgodę na zwolnienie pracownika z części dnia pracy, np. ze względu na konieczność odbycia przez niego wizyty u lekarza. Takie zwolnienie nie oznacza jednak udzielenia urlopu wypoczynkowego. Tym samym udzielając pracownikowi zwolnienia z części dnia pracy, należy uzgodnić warunki, na jakich pracownik może z niego skorzystać.

reklama

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy możliwy jest urlop na połowę dnia pracy?
Czy możliwy jest urlop na połowę dnia pracy?

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »