| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wychowawczy > Czy jako ojciec mam prawo do urlopu wychowawczego?

Czy jako ojciec mam prawo do urlopu wychowawczego?

Niedługo zostanę ojcem. Moja żona po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, chce iść na wychowawczy. Chciałbym w trakcie jej wychowawczego także skorzystać z takiego urlopu. Czy mam do tego prawo? 

Ma Pan prawo skorzystać z urlopu wychowawczego w czasie, kiedy Pana żona będzie na wychowawczym. Muszą jednak zostać spełnione określone przesłanki.

Po pierwsze prawo do urlopu wychowawczego uzyska Pan, jeśli jest Pan pracownikiem zatrudnionym co najmniej 6 miesięcy. Do tego wymaganego okresu wlicza się także poprzednie okresy zatrudnienia. Urlop wychowawczy przysługuje w wymiarze do 3 lat, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia

Zobacz serwis: Urlop wychowawczy

Przepisy prawa pracy przewidują, że rodzice lub opiekunowie, którzy spełniają warunki niezbędne do uzyskania urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać z urlopu. Obowiązuje jednak ograniczenie czasowe. Będzie Pan mógł korzystać z urlopu wychowawczego razem z żoną przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy

Warto pamiętać, że urlop wychowawczy jest udzielany na wniosek pracownika. W związku z tym musi Pan złożyć odpowiedni wniosek do swojego pracodawcy.

Podstawa prawna: Art. 186 Kodeksu pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Artur Rycak

Doktor nauk prawnych, adwokat, w latach 2003-2016 sędzia orzekający m.in. w sądach pracy i ubezpieczeń społecznych w okręgu lubelskim, warszawskim i warszawsko-praskim. Posiada ponad 18-letnie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych w sprawach z zakresu prawa pracy. W latach 1996-2006 asystent w Katedrze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od 2009 r. wykładowca w uczelni Łazarskiego w Warszawie, prelegent na wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych, wykładowca i kierownik podyplomowych studiów "Prawo sądowe dla asystentów sędziów i referendarzy sądowych" oraz studiów "Prawo podatkowe" w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Autor i redaktor naukowy kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa pracy oraz sporów sądowych. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu prawa pracy, procedury sądowej, kosztów sądowych i ustroju sądów powszechnych dla sędziów, radców prawnych, dyrektorów sądów, pracowników sądów, aplikantów adwokackich, aplikantów radcowskich, asystentów sędziów i referendarzy sądowych oraz szefów działów kadr i HR.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK