| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wychowawczy > Urlop wychowawczy w częściach

Urlop wychowawczy w częściach

Urlop wychowawczy ma na celu umożliwienie rodzicom opieki nad dzieckiem w pierwszych latach jego życia. Urlop taki przysługuje w wymiarze 3 lat. Może być jednak dzielony. Ograniczeniem jest możliwość podzielenie urlopu wychowawczego tylko na 4 części.

Pracownik składając wniosek o urlop wychowawczy, z reguły występuje o udzielenie go w wymiarze 3 lat. Trzy lata to, bowiem maksymalny czas, na jaki pracodawca może udzielić wychowawczego.

Warto przypomnieć, że urlop wychowawczy ma na celu sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Opieka w ramach urlopu wychowawczego, nie może trwać dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia.

49,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem

Wyjątkiem jest urlop wychowawczy przysługujący pracownikowi, który opiekuje się niepełnosprawnym dzieckiem. Nie zależnie od tego, czy pracownik wykorzystał już 3 letni urlop wychowawczy, może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze 3 lat. Jest to dodatkowy urlop, który pracownik musi wykorzystać do ukończenia przez niepełnosprawne dziecko 18 roku życia.

Urlop wychowawczy może zostać podzielony na części. Części nie może być jednak więcej niż cztery.

Zobacz: Przejście zakładu pracy a urlop wychowawczy - porada

Nie ma przepisów, które decydowałyby, ile musi trwać każda z poszczególnych części urlopu. Nie ma także wskazania, co do tego, ile najmniej dniu urlopu wychowawczego musi zawierać jedna część urlopu.

O podziale urlopu wychowawczego decyduje pracownik, a nie pracodawca. Pracownik decyduje na ile części chce podzielić urlop oraz ile będę trwały poszczególne części wychowawczego.

Należy wiedzieć, że pracownik nie ma obowiązku podziału urlopu wychowawczego na części. Jest to prawo pracownika, a nie jego obowiązek. Pracownik może wykorzystać urlop wychowawczy w całości, czyli trzy lata bez przerwy.

Pracownik występując z wnioskiem o urlop wychowawczy nie musi powiadamiać pracodawcy, o tym jak rozłoży swój urlop wychowawczy. Występuje on, bowiem z wnioskiem o udzielenie urlopu oddzielnie na każdą jego część.

W przypadku, kiedy pracownik złoży wniosek o urlop w niższym wymiarze niż 3 lata, może w przyszłości ponownie złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Granicą jest ukończenie przez dziecko 4 roku życia.

W sytuacji, kiedy pracownik wykorzystał już wszystkie części urlopu, ale łącznie nie wykorzystał 3 lat, nie będzie mógł skorzystać z pozostałej części urlopu.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Aktualizacja: 14.09.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na ile części można rozdzielić urlop wychowawczy?
Na ile części można rozdzielić urlop wychowawczy?

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189,00 zł
avatar

2012-01-06 15:30 Zgłoś

Na urlop macierzyński dodatkowy pracodawca nie musi wyrażać zgody na udzielenie, ten urlop po prostu musi udzielić i nie ma wyjścia.Po macierzyńskim powinnaś wykorzystać urlop wypoczynkowy - zaległy i bieżący za 2012r. (złóż wniosek) a następnie złóż wniosek o urlop wychowawczy- najlepiej na 3 lata, jeżeli będziesz chciała wrócić do pracy wcześniej, to po prostu złożysz pismo informujące o powrocie z urlopu wychowawczego. Kp Art. 186 3. Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego: 1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy, 2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy. Ad. urlopu wypoczynkowego; Kp Art. 163. § 3. Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim,dotyczy to także pracownika-ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.

avatar

2012-01-06 10:42 Zgłoś

witam mam pytanie.12,01,2012r kończy mi sie macieżyński,lecz złożyłam u pracodawcy wniosek o przedłużenie go o okres 4 tygodni(nie mam jeszcze odpowiedzi czy został on mi udzielony)od jakiego okresu powinnam złożyć wmiosek o wychowawczy?i czy od razu mam wpisać że chce wykorzystać wychowawczy w wymiarze 3 lat czy moge w podaniu wpisać jeden rok i później w razie potrzeby wykorzystać pozostałą część urlopu?

avatar

2010-03-01 13:29 Zgłoś

Chciałam jeszcze dodać, że starszy syn ma orzeczenie o niepełnosprawności wydane, jak na razie, do momentu podjęcia obowiązku szkolnego, i dlatego chciałam wyszczególnić w podaniu na które dziecko jaki wymiar urlopu. Nie chciałabym, żeby w razie czego przepadło te 5 miesięcy.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Grzegorz Frątczak

Coach i trener w dziedzinie zmiany złych nawyków oraz zarządzania czasem.

Zostań ekspertem Infor.pl »