Urlop wychowawczy może być dzielony na części. Maksymalnie urlop może być wykorzystany w czterech częściach. O podziale urlopu i czasie trwania poszczególnych części decyduje pracownik.
Pracownik występuje z wnioskiem o udzielenie urlopu oddzielnie na każdą jego część.
reklama
reklama
Jeżeli pracownik wykorzysta cztery części urlopu, ale nie wykorzysta trzyletniego wymiaru urlopu, nie ma prawa do reszty urlopu wychowawczego.
Pracownik może zrezygnować z urlopu
Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego. Musi tej czynności dokonać nie później niż siedem dni przed rozpoczęciem urlopu. Nie jest wymagana w tym celu zgoda pracodawcy. Wycofanie wniosku powinno mieć formę pisemną.
Ponadto pracownik, już po rozpoczęciu urlopu pracownik może zrezygnować z urlopu. Do rezygnacji z urlopu wychowawczego może dojść
- w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,
- po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
Zobacz serwis: Urlopy
Praca w czasie urlopu
Urlop wychowawczy pozwala na sprawowanie opieki nad dzieckiem łącznie z wykonywaniem pracy. Oznacza to, że w czasie urlopu wychowawczego pracownik może podjąć pracę zarobkową. Taką pracę może podjąć:
- u dotychczasowego pracodawcy,
- lub innego pracodawcy.
Pracownik na wychowawczym może także uczyć się, szkolić. Istnieje tylko jeden warunek, wszelka jego działalność zarobkowa i naukowa nie może nie wyłączyć możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Jeżeli pracodawca ustali, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, ma prawo odwołać go z urlopu. Wzywa pracownika do stawienia się w pracy w terminie przez siebie wskazanym. Pracodawca musi dokonać wezwania nie później niż w ciągu 30 dni od dnia, w którym dowiedział się o zaprzestaniu sprawowania opieki, ale nie wcześniej niż po upływie trzech dni od dnia wezwania.
Pracownik może być zatrudniony:
- na podstawie umowy o pracę,
- umowy zlecenia,
- umowy o dzieło,
- może także rozpocząć prowadzenia własnej działalności gospodarczej,
- może pracować w charakterze wolontariusza.
Pracownik nie ma obowiązku występować do pracodawcy o zgodę na podjęcie pracy, działalności lub nauki. Pracodawca nie może mu tego zabronić.
Zobacz serwis: Kadry