| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wychowawczy > Opieka nad dzieckiem a zasiłek opiekuńczy

Opieka nad dzieckiem a zasiłek opiekuńczy

Ubezpieczonemu z tytułu opieki nad dzieckiem może przysługiwać zasiłek opiekuńczy. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwol­nienia od pracy z powodu konieczności osobiste­go sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawo­wana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14.

W prawie pracy

Pracownikowi posiadającemu dzieci przysługują określone uprawnienia. Dotyczy to zarówno urlo­pów związanych z rodzicielstwem, jak i dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem. Pracownika sprawującego opiekę nad dzieckiem do 4 lat nie można - bez jego zgody - zatrud­niać w porze nocnej, w godzinach nadliczbo­wych, w systemach: równoważnego, skróconego, przerywanego czasu pracy, przy dozorze urzą­dzeń, pilnowaniu, pracy w ruchu ciągłym, w prze­dłużonym powyżej 8 godzin dobowym wymiarze czasu pracy ani delegować poza stałe miejsce zamieszkania.

Pracownikowi wychowującemu co najmniej jedno dziecko do 14 lat pracodawca ma obowiązek udzie­lać zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni w roku kalendarzowym.

Z tego uprawnienia może skorzystać tylko jeden z rodziców.

Redakcja poleca produkt: Ustawa zasiłkowa 2015 z komentarzem (PDF)

W wynagrodzeniach

Przy ustalaniu wynagrodzenia za 2 dni zwolnienia od pracy przysługującego pracownikowi wycho­wującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat stosuje się zasady obowiązujące przy usta­laniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w przeciętnej wysokości oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwol­nienie od pracy.

W zasiłkach

Ubezpieczonemu z tytułu opieki nad dzieckiem może przysługiwać zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wyko­nywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

  • zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8, w przy­padku:
  • nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do któ­rych dziecko uczęszcza,
  • porodu lub choroby małżonka stale opiekują­cego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwiają temu małżonkowi sprawowanie opieki,
  • pobytu małżonka stale opiekującego się dziec­kiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdro­wotnej,
  • choroby niani, z którą rodzic zawarł umowę uaktywniającą, lub dziennego opiekuna,
  • chorym dzieckiem w wieku do 14 lat.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje bez okresu wycze­kiwania.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwol­nienia od pracy z powodu konieczności osobiste­go sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawo­wana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14, albo 14 dni w roku kalendarzo­wym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członka­mi rodziny.

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK