| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wychowawczy > Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym został uregulowany przepisami Kodeksu pracy o charakterze ochronnym. Kobieta wracająca do pracy powinna zostać przyjęta na dotychczasowe stanowisko i otrzymać wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmowała przed urlopem.

Wysokość wynagrodzenia

Zasadą jest, że pracownik powracający z urlopu wychowawczego, ma zagwarantowane wynagrodzenie, w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmował przed urlopem.

Przykład 3

Pani Zosia przed urodzeniem dziecka była zatrudniona jako specjalista ds. marketingu i zarabiała 3500 zł brutto. W 2012 r. pani Zosia urodziła dziecko i wykorzystała urlopy związane z macierzyństwem, w tym urlop wychowawczy. W marcu 2015 r. pani Zosia wraca do pracy - zarobki na stanowisku specjalisty ds. marketingu w firmie wzrosły i wynoszą obecnie 4000 zł. W tej sytuacji pani Zosia powinna dostać wyższe wynagrodzenie.

Warto zwrócić uwagę na to, że powrót do pracy, nie oznacza, tego, że pracownik nie może zostać zwolniony - po powrocie z urlopu wychowawczego i dopuszczeniu do pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę na normalnych zasadach. Nie istnieje obowiązkowy i odgórnie narzucony czas zatrudniania takiego pracownika.

Pomimo dosyć szerokich uprawnień pracowników, niejednokrotnie pracodawcy naruszają przepisy kodeksowe i często ochrona i gwarancje przewidziane w przepisach są niestety jedynie teoretyczne.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym a zmiana stanowiska pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK