| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wychowawczy > Co należy zrobić gdy zastępująca pracownica też idzie na wychowawczy?

Co należy zrobić gdy zastępująca pracownica też idzie na wychowawczy?

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. W przypadku, gdy pracownik skorzysta z takiego urlopu, najczęściej pracodawca musi zatrudnić kogoś na zastępstwo.

Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. Okres wypowiedzenia w takim przypadku wynosi 3 dni.

Pani Katarzyna urodziła dziecko i po urlopie macierzyńskim rozpoczęła korzystanie z urlopu wychowawczego. We wniosku o urlop wskazała, że datą jego zakończenia będzie 30 maja 2012 roku. Wobec tego, jej pracodawca zdecydował się na zatrudnienie osoby na zastępstwo, do czasu powrotu Pani Katarzyny z urlopu wychowawczego. Nowa pracownica, Pani Anna również jednak zaszła w ciążę i wyraziła chęć skorzystania z urlopu wychowawczego. Co się stanie z jej urlopem i stosunkiem pracy w przypadku powrotu Pani Katarzyny z urlopu?

Przeczytaj również: Jak złożyć wniosek o urlop wychowawczy

Pani Anna będzie mogła korzystać z urlopu wychowawczego tylko do dnia powrotu do pracy Pani Katarzyny, gdyż z chwilą jej powrotu stosunek pracy się rozwiąże. Prawo do urlopu wychowawczego jest prawem pracownika – zatem urlop ten może być wykorzystywany wyłącznie w trakcie trwania stosunku pracy.

Pani Anna również we wniosku będzie musiała wskazać datę, do której zamierza korzystać z urlopu wychowawczego. Pomimo, że Kodeks pracy nie mówi o tym wprost, datą graniczną, którą będzie musiała wskazać Pani Anna, będzie data ustania stosunku pracy, czyli dzień z reguły będzie to dzień powrotu zastępowanego pracownika do pracy.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

W przypadku, gdyby zastępująca pracownica złożyła wniosek ze wskazaniem konkretnej daty należy ją pouczyć, że z urlopu wychowawczego będzie mogła korzystać tylko do dnia powrotu do pracy zastępowanej pracownicy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK