| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlopy okolicznościowe > Urlop okolicznościowy po śmierci dziadka - wniosek

Urlop okolicznościowy po śmierci dziadka - wniosek

Prawo pracy przyznaje pracownikom możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego po śmierci dziadka. Na jaki wymiar urlopu może liczyć pracownik? Jak napisać wniosek o dzień wolny na pogrzeb? Czy potrzebny jest akt zgonu?

Urlop okolicznościowy - śmierć dziadka

Zgodnie z § 15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy pracownikowi przysługuje zwolnienie z pracy w razie ślubu, urodzenia się dziecka albo zgonu określonego katalogu osób. Do tego katalogu należy również babcia i dziadek pracownika. Za czas nieobecności pracownika w zakładzie pracy zachowuje on wynagrodzenie w takiej wysokości jak za urlop wypoczynkowy. Co istotne, w przepisach prawa pracy nie wspomina się o konieczności przedstawienia pracodawcy aktu zgonu. Mimo wszystko, uznaje się, że pracodawca może żądać dostarczenia aktu zgonu w celu uwiarygodnienia okoliczności, na którą powołuje się pracownik. Nie ma jednak prawa zatrzymać dokumentu w aktach pracownika.

Urlop okolicznościowy z powodu śmierci teścia lub teściowej - wniosek

Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy

Wymiar urlopu okolicznościowego

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi 1 dnia albo 2 dni wolnych od pracy. Wymiar zależy od zdarzenia i stopnia pokrewieństwa członków rodziny. Zgodnie z tymi zasadami pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

  • 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
  • 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Urlop okolicznościowy - urodzenie dziecka

Termin wykorzystania dnia wolnego

Warto podkreślić, że urlop okolicznościowy nie musi przypadać na dzień nastąpienia nieszczęśliwego zdarzenia w postaci śmierci dziadka. O dzień wolny w związku ze śmiercią dziadka pracownik może wnioskować na inny termin (tym bardziej, że zwykle śmierć następuje niespodziewanie). Zazwyczaj jest to dzień pogrzebu, ale równie dobrze można wnioskować o wolne na załatwianie wszelkich formalności związanych z przygotowaniem pogrzebu.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Wniosek o urlop okolicznościowy

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 281 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK