| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlopy okolicznościowe > Urlopy szkoleniowe

Urlopy szkoleniowe

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Podstawowym obowiązkiem pracodawcy w tym zakresie jest udzielenie pracownikowi czasu wolnego na naukę.

Kwestię tą reguluje szczegółowo rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych. Zakres świadczeń przysługujących pracownikowi jest zróżnicowany w zależności od formy kształcenia (szkolna, pozaszkolna) oraz od tego czy pracownik podjął naukę na podstawie skierowania z zakładu pracy, czy też kształci się bez takiego skierowania.

Porównaj: Dokształcanie się pracownika młodocianego

Pracownikowi, który podjął naukę w szkole na podstawie skierowania zakładu pracy, przysługuje urlop szkoleniowy i zwolnienie z części dnia pracy. Wymiar urlopu szkoleniowego dla pracownika skierowanego, który przystępuje do egzaminów końcowych - także egzaminów eksternistycznych - w szkołach ponadpodstawowych wynosi 6 dni. Taki sam wymiar urlopu przysługuje pracownikowi skierowanemu, który po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej przystępuje do egzaminu dojrzałości. Pracownikowi skierowanemu, który uczęszcza do szkoły ponadpodstawowej w systemie zaocznym, przysługuje w każdym roku szkolnym 12 dni urlopu, przeznaczonego na udział w zajęciach obowiązkowych. Pracownik skierowany, kształcący się w szkole wyższej ma prawo w każdym roku nauki do 21 dni urlopu w przypadku nauki w systemie wieczorowym, a w przypadku nauki systemem zaocznym do 28 dni. W trakcie ostatniego roku studiów pracownikowi skierowanemu przysługuje dodatkowo 21 dni urlopu na przygotowanie pracy magisterskiej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu magisterskiego. Zakład pracy może pracownikowi skierowanemu, który podjął naukę w szkole udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego.

W przypadku, gdy pracownik podjął naukę w szkole bez skierowania przysługuje mu urlop bezpłatny i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia pomiędzy zakładem pracy a pracownikiem.

Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu lub zwolnienia z części dnia pracy, jeżeli pracownik z powodu niezadowalających wyników w nauce powtarza rok lub semestr. Odmowa może dotyczyć jedynie okresu powtarzania nauki.

Polecamy: Urlop na żądanie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK