REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złożenie wniosku o urlop rodzicielski w okresie wypowiedzenia

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Złożenie wniosku o urlop rodzicielski w okresie wypowiedzenia/fot.Shutterstock
Złożenie wniosku o urlop rodzicielski w okresie wypowiedzenia/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik przebywający na urlopie rodzicielskim jest chroniony w szczególny sposób. Co w przypadku, gdy pracownik złoży wniosek o urlop rodzicielski w okresie wypowiedzenia?

Problem

Pracownica niedawno korzystała z urlopu rodzicielskiego. Jego część w wymiarze 12 tygodni zostawiła do wykorzystania na później. Wręczyliśmy pracownicy 2 dni temu wypowiedzenie umowy o pracę. Przysługuje jej miesięczny okres wypowiedzenia. Dzisiaj otrzymaliśmy od niej wniosek o udzielenie jej po upływie 21 dni pozostałych 12 tygodni urlopu rodzicielskiego. Czy musimy udzielić jej tego urlopu i czy wpływa to na bieg wypowiedzenia?

Autopromocja

Rada

Tak. Powinni Państwo uwzględnić wniosek pracownicy i udzielić jej części urlopu rodzicielskiego po upływie 21 dni od dnia złożenia wniosku w tej sprawie. Najbezpieczniej jest anulować złożone wypowiedzenie umowy o pracę. Inne podejście jest dosyć ryzykowne dla pracodawcy. Jeżeli wypowiedzenie zostanie zakwestionowane przez sąd pracy, pracodawca będzie musiał wypłacić pracownicy odszkodowanie za cały okres pozostawania bez pracy.

Uzasadnienie

Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach. Może on zostać udzielony najpóźniej do upływu roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia (art. 1821c§ 1 Kodeksu pracy). Urlop ten jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach. Powinny one przypadać bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia. Urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być jednak udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu (art. 1821c§ 3 Kodeksu pracy). Liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego.

Z całą pewnością w opisanej sytuacji pracodawca powinien udzielić urlopu rodzicielskiego. Skoro wniosek został złożony 2 dni po dokonanym wypowiedzeniu, to termin 21 dni, jaki ma pracodawca na udzielenie tego urlopu, upłynie w trakcie trwającego jeszcze okresu wypowiedzenia. Pracodawca jest bowiem zobligowany do akceptacji wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego. Odmowa udzielenia tego urlopu może nastąpić jedynie w razie:

  • niezachowania przez pracownika terminu 21-dniowego uprzedzenia przy składaniu wniosku,
  • wnioskowania o urlop nienależny (np. wniosek od pracownika nieposiadającego praw rodzicielskich).

To, że pracownica składająca wniosek jest w okresie wypowiedzenia, nie ma w tym przypadku znaczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik powinien wystąpić z wnioskiem o udzielenie urlopu rodzicielskiego najpóźniej 21 dni przed jego rozpoczęciem.

Bardziej istotna w skutkach jest druga kwestia, czyli wpływ wniosku pracownicy o urlop rodzicielski na wypowiedzenie umowy o pracę. Do urlopu rodzicielskiego stosujemy odpowiednio m.in. przepisy art. 177 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Ochrona wynikająca z art. 177 Kodeksu pracy jest traktowana zarówno w orzecznictwie sądowym, jak i przez ekspertów prawa pracy bardzo szeroko. Wskazuje się konsekwentnie, że wręczone pracownicy przed rozpoczęciem okresu ochronnego wypowiedzenie staje się nieskuteczne w momencie, gdy przed upływem okresu wypowiedzenia pracownica ta będzie już w ciąży.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Tak przykładowo uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 22 sierpnia 2013 r. (II PK 83/13), w którym wskazał, że:

(…) ochroną przewidzianą w art. 177 § 1 k.p. objęte są również kobiety, które w momencie otrzymania oświadczenia woli o wypowiedzeniu bądź rozwiązaniu umowy o pracę nie były jeszcze w ciąży i zaszły w nią później, tj. w okresie wypowiedzenia.

Ochrona przed wypowiedzeniem nie obejmuje okresu od samego złożenia wniosku o urlop rodzicielski, ale zaczyna się dopiero po faktycznym rozpoczęciu tego urlopu. Jeżeli w trakcie 21-dniowego okresu od złożenia wniosku o urlop rodzicielski do jego rozpoczęcia upłynąłby okres wypowiedzenia, to umowa uległaby rozwiązaniu. Jeśli jednak wypowiedzenie, które otrzymała Państwa pracownica, nie zakończy się do tego czasu, to należy uznać, że nie doprowadzi ono do rozwiązania umowy o pracę. To bowiem nastąpiłoby już po rozpoczęciu urlopu rodzicielskiego.

Taka interpretacja może budzić wątpliwości w odniesieniu do możliwości skorzystania z części urlopu rodzicielskiego nawet w ciągu 6 lat od urodzenia się dziecka, co może być wykorzystywane przez część pracowników do nadużywania ochrony, jaką daje urlop rodzicielski. Jednak taka interpretacja jest uzasadniona, a ponadto wzmacnia ją brak w odniesieniu do urlopu rodzicielskiego takiej regulacji, jaka została zawarta w przepisach dotyczących urlopu wychowawczego. W przypadku złożenia bowiem przez pracownika wniosku o urlop wychowawczy po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności (art. 1868 § 4 Kodeksu pracy). Skoro podobnego rozwiązania nie ma w przypadku urlopu rodzicielskiego, a jest zawarte odesłanie do niezmiernie szerokiej ochrony, takiej jak przy ciąży, to nie ma podstaw, by ograniczyć ochronę jedynie do kwestii samego wręczenia wypowiedzenia w czasie urlopu rodzicielskiego.

W omawianej sytuacji pracodawca mógłby się powołać jedynie na nadużycie prawa (art. 8 Kodeksu pracy), wskazując, że złożenie wniosku nie miało na celu zapewnienia opieki dziecku, lecz tylko uchylenie skutku otrzymanego już wypowiedzenia. Jest to jednak dla pracodawcy ryzykowne. W przypadku przegranej sprawy sądowej z powództwa pracownicy i przywrócenia jej do pracy będzie jej przysługiwać wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy. Biorąc pod uwagę, że wyroki zapadają niekiedy po upływie dłuższego czasu od rozwiązania umowy, kwota ta może być znacząca. Bezpieczniej będzie zatem dla pracodawcy anulować wypowiedzenie umowy o pracę.

Podstawa prawna:

art. 8, art. 47, art. 177, art. 1821a, art. 1821c, art. 1821g, art. 1868 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U z 2018 r. poz. 108, ost. zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 138

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA