REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niewykorzystany urlop rodzicielski a urodzenie kolejnego dziecka

Małgorzata Podgórska
Niewykorzystany urlop rodzicielski a urodzenie kolejnego dziecka /Fot.Fotolia
Niewykorzystany urlop rodzicielski a urodzenie kolejnego dziecka /Fot.Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop rodzicielski można wykorzystywać w częściach. Co w sytuacji, gdy pracownica wróciła do pracy po wykorzystaniu części urlopu i jest ponownie w ciąży? Czy pozostałą część może wykorzystać po urodzeniu drugiego dziecka?

PROBLEM

Pracownica w 2016 r. urodziła pierwsze dziecko. Po wykorzystaniu 16-tygodniowej części urlopu rodzicielskiego wróciła do pracy, ale ponownie jest w ciąży. Pozostałą 16-tygodniową część urlopu rodzicielskiego chce wykorzystać później, po urodzeniu drugiego dziecka. Czy urodzenie drugiego dziecka będzie przeszkodą w skorzystaniu z części urlopu rodzicielskiego przysługującego na pierwsze dziecko?

Autopromocja

RADA

Nie. Urodzenie drugiego dziecka nie ma znaczenia dla wykorzystania pozostałej części urlopu rodzicielskiego na pierwsze dziecko w późniejszym terminie. Jednak warunkiem skorzystania w takim przypadku z tej 16-tygodniowej części urlopu rodzicielskiego jest, aby pierwsze 16 tygodni urlopu rodzicielskiego było udzielone na podstawie odrębnego wniosku pracownicy. Ponadto termin wykorzystania tej części urlopu powinien przypadać przed zakończeniem roku kalendarzowego, w którym pierwsze dziecko ukończy 6 lat.

Zobacz: Urlopy

UZASADNIENIE

Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do:

● 32 tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie albo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie

(art. 1821a § 1 Kodeksu pracy).

Urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu (art. 1821c § 2 i art. 1821d § 1 Kodeksu pracy).

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Część urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni może być udzielona w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. Jest ona udzielana na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu rodzicielskiego pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego (art. 1821c § 3 i art. 1821d § 1 Kodeksu pracy). Maksymalnie 16-tygodniowa część tego urlopu może być zatem wykorzystana w jednej albo dwóch częściach w późniejszym terminie, aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.

W sytuacji korzystania z maksymalnie 16-tygodniowej części urlopu rodzicielskiego w późniejszym terminie bez znaczenia pozostaje fakt urodzenia kolejnego dziecka między skorzystaniem z pierwszej 16-tygodniowej części urlopu rodzicielskiego a drugimi 16 tygodniami takiego urlopu.

Zobacz serwis: Kodeks pracy

Ponadto nie ma przeszkód, aby ojciec dziecka korzystał z 16-tygodniowej części urlopu rodzicielskiego albo zasiłku rodzicielskiego za okres tego urlopu na pierwsze dziecko w okresie przebywania pracownicy-matki dziecka na zwolnieniu lekarskim w czasie ciąży z drugim dzieckiem albo na urlopie macierzyńskim bądź urlopie rodzicielskim na drugie dziecko.

Pracownica może skorzystać z urlopu rodzicielskiego także na podstawie tzw. długiego wniosku, czyli wniosku składanego w ciągu 21 dni od urodzenia dziecka, o pełny wymiar urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego (art. 1791 Kodeksu pracy). Wówczas pracownica może dzielić się urlopem rodzicielskim albo pobieraniem zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi tego urlopu z pracownikiem-ojcem wychowującym dziecko albo ubezpieczonym-ojcem dziecka. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do pracownika-ojca wychowującego dziecko, w sytuacji gdy ubezpieczona-matka dziecka złożyła wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Dzielenie się urlopem rodzicielskim w tym przypadku następuje na pisemny wniosek dotyczący:

● rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy – składany przez pracownicę pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy;

● udzielenia urlopu rodzicielskiego w całości albo w części – składany pracodawcy przez ojca dziecka w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu albo jego części.

Pracodawca ma obowiązek uwzględnić powyższe wnioski.

Ponadto pracownik może w każdym czasie zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy (art. 1821d § 3 Kodeksu pracy).

Zobacz: Kalkulatory

W przypadku dzielenia się między rodzicami urlopem rodzicielskim udzielonym na podstawie tzw. długiego wniosku trzeba mieć na względzie, że między kolejnymi częściami tego urlopu nie może być ani jednego dnia przerwy. Zatem pracodawca drugiego z rodziców także musi wyrazić zgodę na rozpoczęcie korzystania z kolejnej części urlopu rodzicielskiego w terminie przypadającym bezpośrednio po zakończeniu urlopu rodzicielskiego pierwszego z rodziców. W razie rezygnacji z urlopu rodzicielskiego (np. po wykorzystaniu 16 tygodni) udzielonego na podstawie tzw. długiego wniosku i „nieprzejęcia” korzystania z tego urlopu przez drugiego z rodziców następuje utrata uprawnienia do korzystania z jego dalszej części. Nie będzie więc wówczas możliwości wykorzystania urlopu rodzicielskiego w wymiarze 16 tygodni w późniejszym terminie.

Pracownica korzysta z urlopu rodzicielskiego udzielonego na podstawie tzw. długiego wniosku. Niedługo po rozpoczęciu tego urlopu (po 12 tygodniach) okazało się, że jest ponownie w ciąży. W związku z tym po wykorzystaniu 16 tygodni urlopu rodzicielskiego pracownica postanowiła wrócić do pracy. Następnie rozpoczęła korzystanie ze zwolnienia lekarskiego. Pozostałą część urlopu rodzicielskiego (16 tygodni) pracownica zamierza wykorzystać po urodzeniu drugiego dziecka i wykorzystaniu na nie wszystkich płatnych urlopów. Jeżeli pracownica zrezygnowała z części urlopu rodzicielskiego i wróciła do pracy, a pozostałej części tego urlopu nie przejął ojciec dziecka, to oboje utracą do niej prawo.

Podstawa prawna:

● art. 1791, art. 1821a § 1, art. 1821c § 2 i § 3, art. 1821d § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U.z 2016 r. poz. 1666; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA