| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop rodzicielski > Niewykorzystany urlop rodzicielski a urodzenie kolejnego dziecka

Niewykorzystany urlop rodzicielski a urodzenie kolejnego dziecka

Urlop rodzicielski można wykorzystywać w częściach. Co w sytuacji, gdy pracownica wróciła do pracy po wykorzystaniu części urlopu i jest ponownie w ciąży? Czy pozostałą część może wykorzystać po urodzeniu drugiego dziecka?

PROBLEM

Pracownica w 2016 r. urodziła pierwsze dziecko. Po wykorzystaniu 16-tygodniowej części urlopu rodzicielskiego wróciła do pracy, ale ponownie jest w ciąży. Pozostałą 16-tygodniową część urlopu rodzicielskiego chce wykorzystać później, po urodzeniu drugiego dziecka. Czy urodzenie drugiego dziecka będzie przeszkodą w skorzystaniu z części urlopu rodzicielskiego przysługującego na pierwsze dziecko?

RADA

Nie. Urodzenie drugiego dziecka nie ma znaczenia dla wykorzystania pozostałej części urlopu rodzicielskiego na pierwsze dziecko w późniejszym terminie. Jednak warunkiem skorzystania w takim przypadku z tej 16-tygodniowej części urlopu rodzicielskiego jest, aby pierwsze 16 tygodni urlopu rodzicielskiego było udzielone na podstawie odrębnego wniosku pracownicy. Ponadto termin wykorzystania tej części urlopu powinien przypadać przed zakończeniem roku kalendarzowego, w którym pierwsze dziecko ukończy 6 lat.

Zobacz: Urlopy

UZASADNIENIE

Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do:

● 32 tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie albo

● 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie

(art. 1821a § 1 Kodeksu pracy).

Urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu (art. 1821c § 2 i art. 1821d § 1 Kodeksu pracy).

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Część urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni może być udzielona w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. Jest ona udzielana na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu rodzicielskiego pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego (art. 1821c § 3 i art. 1821d § 1 Kodeksu pracy). Maksymalnie 16-tygodniowa część tego urlopu może być zatem wykorzystana w jednej albo dwóch częściach w późniejszym terminie, aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK