| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop rodzicielski > Rezygnacja z części urlopu rodzicielskiego na rzecz ojca

Rezygnacja z części urlopu rodzicielskiego na rzecz ojca

Zmiany, które weszły w życie 2 stycznia 2016 r., wprowadziły nowe zasady korzystania z urlopów rodzicielskich, w szczególności modyfikacjom uległy kwestie dotyczące przerwania urlopu rodzicielskiego. Czy po rezygnacji z urlopu rodzicielskiego można przekazać ojcu dziecka pozostałą część urlopu rodzicielskiego?

W wyniku łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą u pracodawcy, który tego urlopu udziela, wymiar urlopu ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu. Okres, o który urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy, i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu. W przypadku gdy łączenie korzystania z urlopu z wykonywaniem pracy odbywa się przez część urlopu rodzicielskiego, proporcjonalne wydłużenie wymiaru tego urlopu następuje wyłącznie w odniesieniu do tej części. Z kolei gdy powstała w wyniku wydłużenia część urlopu rodzicielskiego nie odpowiada wielokrotności tygodnia, jest ona udzielana w dniach (przy czym niepełny dzień się pomija).

W przypadku gdy pracownik zamierza łączyć korzystanie z części urlopu rodzicielskiego powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia tego urlopu z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, wymiar tej części urlopu oblicza się, dzieląc długość części urlopu powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik zamierza łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy.

W efekcie pracownica może łączyć urlop rodzicielski z pracą (maksymalnie na 1/2 etatu) np. przez 10 tygodni, w wyniku czego jej urlop ulegnie wydłużeniu o 5 tygodni. Jeżeli w trakcie tych ostatnich także będzie świadczyła pracę w wymiarze 1/2 etatu – okres wydłużenia wzrośnie do 10 tygodni.

Reasumując, pracownica może wybrać jedną z dwóch opcji. Po pierwsze może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego, a wtedy ojciec dziecka będzie mógł wykorzystać pozostałą część urlopu. Po drugie może połączyć urlop rodzicielski z pracą, dzięki czemu wydłuży jego okres. ⒸⓅ

Zmienione zasady

W zakresie urlopów rodzicielskich obowiązuje obecnie zasada, zgodnie z którą mogą być one udzielane jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.

Urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia.

Zobacz serwis: Dokumentacja pracownicza

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Strefy Nieruchomości

Blog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK