REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady wydłużania urlopu rodzicielskiego

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Zasady wydłużania urlopu rodzicielskiego/fot.Fotolia
Zasady wydłużania urlopu rodzicielskiego/fot.Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik może połączyć urlop rodzicielski z pracą na część etatu. Wymiar urlopu rodzicielskiego ulegnie wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z tego urlopu lub jego części.

Jak ustalić wydłużenie urlopu rodzicielskiego na nowych zasadach

Autopromocja

Problem

Pracownica złożyła wniosek o urlop rodzicielski, podczas którego przez 10 tygodni chciałaby pracować na 1/4 etatu. Natomiast w czasie powstałego w związku z tym wydłużenia urlopu rodzicielskiego ma zamiar pracować na 1/2 etatu. O ile wydłuży się jej urlop rodzicielski? Czy to wydłużenie ustalić w tygodniach, a jedynie niepełny tydzień w dniach, czy całość wyliczyć w dniach?

Rada

Powinni Państwo wydłużyć urlop rodzicielski pracownicy o 5 tygodni. Wydłużenie w tym przypadku będzie obejmować pełne tygodnie. Jeżeli wynik wyliczenia byłby ustalony w niepełnych tygodniach, całość wydłużenia powinna być wyrażona jedynie w dniach. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Uzasadnienie

Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy (art. 1821e § 1 Kodeksu pracy). W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy danej osoby. Od 2 stycznia 2016 r., w wyniku zmiany przepisów, wprowadzono regulację, zgodnie z którą następuje wydłużanie urlopu rodzicielskiego w związku z wykonywaniem przez pracownika pracy w jego trakcie. Wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z tego urlopu lub jego części. W tym przypadku okres, o który urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jakie pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownica zamierza skorzystać z 10-tygodniowego urlopu rodzicielskiego połączonego z pracą w wymiarze 1/2 etatu. W tej sytuacji wymiar urlopu rodzicielskiego zostanie wydłużony o 5 tygodni (10 tygodni x 1/2 etatu = 5 tygodni).

Jeżeli zaś we wniosku o łączenie pracy z urlopem rodzicielskim pracownik wskaże, że podczas wydłużenia również chciałby pracować w niepełnym wymiarze czasu pracy, dokonujemy kolejnego wydłużenia urlopu rodzicielskiego. Wydłużenie to należy obliczyć, dzieląc długość części urlopu rodzicielskiego powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik zamierza łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy.

Pracownica wykonywała pracę podczas urlopu rodzicielskiego. W związku z tym wymiar tego urlopu wydłużył się o 5 tygodni. W czasie tych wydłużonych 5 tygodni urlopu rodzicielskiego pracownica wykonywała pracę na 1/2 etatu. Zatem wymiar jej urlopu rodzicielskiego ponownie uległ wydłużeniu. Wymiar tego wydłużenia obliczamy w następujący sposób: 5 tygodni (wymiar wydłużonego urlopu rodzicielskiego) : (1 – 1/2 etatu) = 5 tygodni : 1/2 = 10 tygodni.

Zasadą odnoszącą się m.in. do urlopu rodzicielskiego jest ustalanie jego wymiaru w tygodniach, przy czym tydzień odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Wyjątek dotyczy wyliczeń wydłużenia tego urlopu w razie świadczenia pracy na część etatu. W przypadku gdy powstała w wyniku wydłużenia wymiaru urlopu rodzicielskiego część urlopu rodzicielskiego nie odpowiada wielokrotności tygodnia, jest ona udzielana w dniach. Przy udzielaniu urlopu rodzicielskiego niepełny dzień pomija się.

W regulacji tej wskazuje się na udzielenie w dniach nie tylko niepełnego tygodnia, ale całej części powstałej w wyniku wydłużenia (art. 1821f § 4 Kodeksu pracy). Nie będzie to zatem wydłużenie przykładowo o 7 tygodni i 3 dni, ale o 52 dni.

Państwa pracownica chciałaby pracować podczas 10 tygodni urlopu rodzicielskiego na 1/4 etatu, a w okresie powstałym w wyniku wydłużenia w wymiarze 1/2 etatu. Taki zakres wniosku jest możliwy, gdyż nie ma ograniczenia, zgodnie z którym w części powstałej w wyniku wydłużenia wymiar etatu musiałby być taki sam jak we wcześniejszym okresie.

Wymiar wydłużenia urlopu rodzicielskiego Państwa pracownicy należy ustalić w następujący sposób:

Krok 1. Obliczyć wydłużenie urlopu rodzicielskiego w czasie wykonywania pierwszy raz pracy na 1/4 etatu w czasie tego urlopu, trwającego 10 tygodni:

10 tygodni x 1/4 etatu = 2,5 tygodnia.

Z art. 1821f § 4 wynika, że część powstała w wyniku wydłużenia, nieobejmująca pełnych tygodni, jest udzielana w dniach. Na tym etapie nie mamy jednak jeszcze do czynienia z „udzielaniem” tej części urlopu, lecz jedynie jest to pierwsza część ustalenia całkowitego wydłużenia, które dopiero będzie „udzielane”. W konsekwencji należy przyjąć, że do dalszych obliczeń nadal powinniśmy stosować 2,5 tygodnia, a nie 17 dni (2 tygodnie x 7 dni + 1/2 tygodnia z 7 dni, z pominięciem niepełnego dnia).

Można jednak spotkać się z poglądem, że w tej sytuacji do dalszych obliczeń należy stosować wartość wyrażoną w dniach z pominięciem niepełnego dnia, czyli w omawianym przypadku 17 dni. Takie stanowisko nie znajduje jednak uzasadnienia w przepisach.

Zobacz serwis: Urlop macierzyński

Krok 2. Obliczyć kolejne wydłużenie urlopu rodzicielskiego podczas wykonywania pracy na 1/2 etatu w czasie wydłużonego urlopu rodzicielskiego:

2,5 tygodnia : (1 – 1/2 etatu) = 2,5 tygodnia : 1/2 = 5 tygodni.

W tym przypadku wydłużenie łączne wyniesie 5 tygodni. Nie będziemy mieli zatem do czynienia z niepełnymi tygodniami.

Inaczej byłoby, gdyby przyjąć w tej kwestii odmienne stanowisko, jakie jest prezentowane odnośnie do sposobu obliczania wydłużenia urlopu rodzicielskiego, i uznać, że pracownica miała ten urlop wydłużony o 17 dni, a nie o 2,5 tygodnia. Wówczas wydłużenie urlopu rodzicielskiego należałoby obliczyć w następujący sposób:

17 dni : (1 – 1/2 etatu) = 17 dni : 1/2 = 34 dni.

Niezależnie od wyników obliczeń obowiązuje maksymalne wydłużenie urlopu rodzicielskiego do:

● 64 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka,

● 68 tygodni – w przypadku urodzenie więcej niż jednego dziecka.

Zasady wydłużania urlopu rodzicielskiego

1. Pracownik składa wniosek o umożliwienie mu pracy na urlopie rodzicielskim na część etatu, w którym wskazuje m.in., czy w okresie wydłużenia ma zamiar również pracować na część etatu:

– jeżeli nie będzie pracować – wydłużenie ustalamy proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik będzie pracować w czasie urlopu rodzicielskiego lub jego części,

– jeżeli będzie pracować – kolejne wydłużenie ustalamy, dzieląc liczbę tygodni powstałych w wyniku wcześniejszego wydłużenia urlopu rodzicielskiego przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik ma zamiar łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy.

2. Jeżeli powstała w wyniku wydłużenia część urlopu rodzicielskiego nie odpowiada wielokrotności tygodnia, jest udzielana w dniach; przy czym niepełny dzień urlopu należy pominąć.

3. Łącznie z wydłużeniem urlop rodzicielski nie może być dłuższy niż 64 (w przypadku urodzenia jednego dziecka) lub 68 (w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka) tygodni.

4. Gdy łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy odbywa się przez część urlopu rodzicielskiego, proporcjonalne wydłużenie wymiaru tego urlopu następuje wyłącznie w odniesieniu do tej części urlopu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Podstawa prawna:

● art. 1821e, art. 1821f, art. 1831 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1268

● § 20 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków – Dz.U. z 2015 r., poz. 2243

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA