| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop rodzicielski > Urlop rodzicielski w 2014 roku

Urlop rodzicielski w 2014 roku

W 2014 roku rodzice będą mogli już skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca nowe rozwiązania prorodzinne ma bowiem wejść w życie 17 czerwca 2013 roku.

Zasadniczą zmianą ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy jest wprowadzenie rocznego urlopu rodzicielskiego, który – podzielony na części – mógłby być wykorzystywany przez obojga z rodziców. Urlop rodzicielski ma wynosić 26 tygodni i przysługiwać tym rodzicom, którzy wykorzystali pełny wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Urlop rodzicielski nie musi być wykorzystany jednorazowo. Ustawa przewiduje możliwość podzielenia go na części – nie więcej jednak niż na trzy. Takie rozwiązanie pozwoli obojgu rodzicom zająć się opieką nad dzieckiem, bowiem będą oni mogli ustalić, które z nich skorzysta z kolejnych części urlopu.

Poszczególne części urlopu muszą następować jedna po drugiej, a długość każdej z nich powinna wynosić nie mniej niż 8 tygodni (stosuje się wielokrotności tygodnia). Długość urlopu rodzicielskiego nie jest uzależniona od ilości dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu.

Nowe urlopy macierzyńskie i rodzicielskie. Odpowiadamy na pytania TYLKO DO ŚRODY podczas specjalnego dyżuru telefonicznego. Skorzystaj >

Wniosek może zostać złożony przed rozpoczęciem korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub zaraz po porodzie. 

Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika

W pierwszym przypadku wniosek składa się na co najmniej 14 dni przed planowanym urlopem rodzicielskim. Pismo powinno określać termin zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy dotyczy kolejnej części urlopu rodzicielskiego - termin zakończenia poprzedniej części tego urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu. Pracownik ma również obowiązek dołączenia do wniosku pisemnego oświadczenia o braku zamiaru korzystania z urlopu przez okres wskazany we wniosku przez drugiego z rodziców dziecka albo o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z tego urlopu w okresie objętym wnioskiem.

Taka możliwość oznacza, iż pracownica może nie później niż 14 dni po porodzie złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie - urlopu rodzicielskiego również w pełnym wymiarze.

Polecamy: Forum kadrowe - pytania, odpowiedzi

reklama

Aktualizacja: 14.04.2016

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Urlop rodzicielski 2014
Urlop rodzicielski 2014

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »