| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop ojcowski > Urlop ojcowski – ochrona przed zwolnieniem

Urlop ojcowski – ochrona przed zwolnieniem

Kodeks pracy gwarantuje pracownikowi – ojcu szczególną ochronę trwałości stosunku pracy w okresie korzystania z urlopu ojcowskiego. Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę po złożeniu przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego a przed jego rozpoczęciem?

W związku z korzystaniem z urlopu ojcowskiego pracownik objęty jest taką samą ochroną, jaka przysługuje w związku z korzystaniem z urlopu macierzyńskiego.

Wniosek o urlop

Zgodnie z art. 1823 § 2 Kodeksu pracy urlop ojcowski udziela się na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko. Pracownik powinien złożyć wniosek wraz z dokumentami do pracodawcy w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika. W przypadku odmowy, pracodawca naraża się na karę grzywny tytułem wykroczenia przeciwko prawom pracownika

Jeżeli natomiast pracownik uchybi terminowi i złoży wniosek przykładowo na 6 dni przed planowanym urlopem, pracodawca może go uwzględnić, ale nie musi.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 - praktyczny komentarz z przykładami

Ochrona przed zwolnieniem

Kodeks pracy gwarantuje pracownikowi – ojcu szczególną ochronę trwałości stosunku pracy w okresie korzystania z urlopu ojcowskiego. Zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie trwania urlopu ojcowskiego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne), w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji przedsiębiorstwa oraz gdy reprezentująca pracownika zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Ochrona pracownika przed rozpoczęciem urlopu

Z literalnego brzmienia powyższego artykułu, wynika, iż ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę nie obowiązuje w okresie między złożeniem wniosku o udzielenie urlopu a jego rozpoczęciem. Co zatem w przypadku, jeżeli pracodawca złoży wypowiedzenie po złożeniu przez pracownika wniosku o urlop a przed rozpoczęciem korzystania z wolnego?

W tym przypadku nie służy pracownikowi ochrona, zatem o zasadności i zgodności z prawem tego wypowiedzenia może orzec jedynie sąd w trybie rozpatrzenia odwołania wniesionego przez pracownika.

Ochrona po urlopie ojcowskim

Natomiast po zakończeniu urlopu ojcowskiego, pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym z zachowaniem prawa do wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

Ponadto ustawodawca zagwarantował pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie ojcowskim. W rezultacie, w przypadku złożenia wniosku o urlop ojcowski, a następnie o urlop wypoczynkowy, wydłuża się okres ochronny przed rozwiązaniem i wypowiedzeniem umowy.

Ile trwa urlop ojcowski?

Urlop ojcowski trwa 14 dni kalendarzowych i może być wykorzystany przez ojca maksymalnie do 24 miesiąca życia dziecka.

Wymiar urlopu ojcowskiego nie zmienia się w przypadku większej liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Oznacza to, że w przypadku urodzenia bliźniaków, urlop ten nie będzie proporcjonalnie wydłużony.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2016, poz. 1666).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK