| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop na żądanie > Czy mogę zgłosić urlop na żądanie e-mailem?

Czy mogę zgłosić urlop na żądanie e-mailem?

Każdemu pracownikowi przysługuje 4 dni urlopu na żądanie. W jakiej formie pracownik powinien złożyć wniosek o urlop na żądanie?

Nie mogłem dziś przyjść do pracy. Wysłałem do szefa e-mail w tej sprawie. Otrzymał go i udzielił mi wolnego. Mam jednak obawy czy mogłem tak postąpić?

Pracownik musi zgłosić żądanie niespodziewanego urlopu. W przepisach prawa pracy nie wskazano w jakiej formie pracownik musi zażądać dnia wolnego. Oznacza to, że nie jest wymagana forma pisemna.

Zobacz: W jaki sposób pracownik powinien zażądać urlopu?

Zawiadomić pracownik może pracodawcę za pomocą:

  • wniosku złożonego osobiście,
  • zawiadomienia telefonicznie,
  • faksem,
  • pocztą elektroniczną,
  • SMS.

Nie ma przeszkód prawnych, aby chęć skorzystania z urlopu na żądanie pracownik zgłosił za pośrednictwem e-maila, jak zrobił to Pan.

Skorzystanie z urlopu na żądanie to prawo pracownika. Pracodawca ma obowiązek udzielenia takiego urlopu, jeżeli pracownik skutecznie poinformuje go o zamiarze jego wykorzystania. Nie ma więc możliwości, aby urlop nie został Panu udzielony.

Zobacz serwis: Urlopy

Pracownik składając wniosek o udzielenie urlopu na żądanie, powinien dokonać tego najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, ale jeszcze przed rozpoczęciem swojego dnia pracy, tj. przed godziną, od której powinien pracować według obowiązującego go rozkładu czasu pracy.

Podstawa prawna: art. 167 (2) Kodeksu pracy

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W jakiej formie można złożyć wniosek o urlop na żądanie?
W jakiej formie można złożyć wniosek o urlop na żądanie?

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marek Pasiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »