| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop na żądanie > Czy pracodawca zawsze musi wyrazić zgodę na urlop na żądanie?

Czy pracodawca zawsze musi wyrazić zgodę na urlop na żądanie?

Każdemu pracownikowi przysługuje cztery dni urlopu na żądanie w ciągu roku. Podstawową zasadą jego wykorzystania jest to, że pracownik nie musi informować o takim urlopie z wyprzedzeniem, nie jest on też objęty planem urlopów. Co jednak w sytuacji, gdy pracodawca nie chce się zgodzić na urlop na żądanie?

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik musi zgłosić pracodawcy chęć skorzystania z urlopu na żądanie najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Pracodawca jest natomiast zobowiązany do udzielenia takiego urlopu w terminie wskazanym przez pracownika. Przyjmuje się, że pracownik co do zasady powinien jednak poczekać na zgodę pracodawcy w tym zakresie.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w jednym ze swoich orzeczeń twierdząc, że pracownik powinien poczekać na faktyczne udzielenie zgody na urlop na żądanie. Samowolne udanie się na urlop może bowiem w pewnych wypadkach zostać uznane za naruszenie obowiązków pracowniczych uzasadniające wypowiedzenie umowy.

Dowiedz się: Jak prawidłowo wypełnić wniosek o urlop wychowawczy

Sąd Najwyższy wskazał także, że są sytuacje, kiedy pracodawca może nie wyrazić zgody na taki urlop, pomimo iż z przepisów Kodeksu pracy wynika, że powinien. Może to mieć miejsce w sytuacji, kiedy zagrożone jest dobro lub mienie pracodawcy lub zakładu pracy.

Pan Tomek zgłosił swojemu pracodawcy chęć skorzystania z dwóch dni urlopu na żądanie z uwagi na pilny wyjazd rodzinny. W związku jednak z tym, że był to sezon urlopowy i wielu pracowników nie było w pracy, jego pracodawca odmówił udzielenia takiego urlopu z uwagi na zagrożenie ciągłości pracy w zakładzie pracy.

Polecamy serwis: Wypowiedzenie

Można także spotkać się z poglądem, że pracownik powinien powiadomić pracodawcę o planowanych urlopie na żądanie nie tylko w najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia – co jest pojęciem dość ogólnym – ale również w odpowiednim czasie. Chodzi o sytuację, aby pracodawca miał czas na zorganizowanie ewentualnego zastępstwa pracownika. Taki obowiązek nie wynika jednak wprost z Kodeksu pracy, więc wszystko w takim wypadku będzie zależało od indywidualnej sytuacji.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK