| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop bezpłatny > Urlop bezpłatny - definicja

Urlop bezpłatny - definicja

Zasadą jest, że pracownikowi korzystającemu z urlo­pu bezpłatnego nie przysługuje wynagrodzenie. Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy.

Urlop bezpłatny

W prawie pracy

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Pracodawca nie może samodzielnie skierować pracownika na urlop bezpłatny. Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego dłuż­szego niż 3 miesiące strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.

Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, praco­dawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozu­mieniu między pracodawcami. Okres takiego urlo­pu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od któ­rego zależą uprawnienia pracownicze u dotychcza­sowego pracodawcy.

Zobacz również: Urlop bezpłatny a zwolnienie lekarskie

W wynagrodzeniach

Zasadą jest, że pracownikowi korzystającemu z urlo­pu bezpłatnego nie przysługuje wynagrodzenie. Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. W takim przypadku dotychczasowy pracodawca nie płaci nieobecnemu pracowniko­wi wynagrodzenia, płaci je natomiast pracodawca, u którego pracownik świadczy pracę podczas urlo­pu bezpłatnego.

W ubezpieczeniach

Urlop bezpłatny jest okresem nieskładkowym.

W zasiłkach

Urlop bezpłatny jest przerwą w ubezpieczeniu cho­robowym. W okresie urlopu bezpłatnego nie są odprowadzane składki na to ubezpieczenie. Jeżeli zatem pracownik przebywający na urlopie bezpłat­nym stanie się niezdolny do pracy, nie ma prawa do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadający w czasie tego urlopu.

Polecamy serwis: Urlop bezpłatny

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »