| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop bezpłatny > Urlop bezpłatny - definicja

Urlop bezpłatny - definicja

Zasadą jest, że pracownikowi korzystającemu z urlo­pu bezpłatnego nie przysługuje wynagrodzenie. Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy.

Urlop bezpłatny

W prawie pracy

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Pracodawca nie może samodzielnie skierować pracownika na urlop bezpłatny. Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego dłuż­szego niż 3 miesiące strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.

Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, praco­dawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozu­mieniu między pracodawcami. Okres takiego urlo­pu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od któ­rego zależą uprawnienia pracownicze u dotychcza­sowego pracodawcy.

Zobacz również: Urlop bezpłatny a zwolnienie lekarskie

W wynagrodzeniach

Zasadą jest, że pracownikowi korzystającemu z urlo­pu bezpłatnego nie przysługuje wynagrodzenie. Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. W takim przypadku dotychczasowy pracodawca nie płaci nieobecnemu pracowniko­wi wynagrodzenia, płaci je natomiast pracodawca, u którego pracownik świadczy pracę podczas urlo­pu bezpłatnego.

W ubezpieczeniach

Urlop bezpłatny jest okresem nieskładkowym.

W zasiłkach

Urlop bezpłatny jest przerwą w ubezpieczeniu cho­robowym. W okresie urlopu bezpłatnego nie są odprowadzane składki na to ubezpieczenie. Jeżeli zatem pracownik przebywający na urlopie bezpłat­nym stanie się niezdolny do pracy, nie ma prawa do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadający w czasie tego urlopu.

Polecamy serwis: Urlop bezpłatny

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK