| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop bezpłatny > Obowiązkowy i nieobowiązkowy urlop bezpłatny

Obowiązkowy i nieobowiązkowy urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny to czas, w którym pracownik jest zwolniony z obowiązku pracy, a pracodawca jest zwolniony z obowiązku wypłacania wynagrodzenia. Co do zasady pracodawca nie musi się zgodzić na urlop bezpłatny pracownika.

Nieobowiązkowy urlop bezpłatny

Zasadą jest, że urlop bezpłatny nie jest urlopem obowiązkowym. Urlop udzielany jest na wniosek pracownika, jednak na pracodawcy nie ciąży obowiązek udzielania urlopu. Pracodawca nie może zostać zmuszony do udzielenia pracownikowi urlopu bezpłatnego, poza sytuacjami kiedy urlop bezpłatny jest urlopem obowiązkowym.

Urlop bezpłatny polega na zwolnieniu pracownika przez pracodawcę z obowiązku świadczenie pracy. Czasu trwania urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W okresie urlopu bezpłatnego pracownikowi nie przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Szczególny urlop bezpłatny

Szczególnym rodzajem urlopu bezpłatnego, który również jest nieobowiązkowym urlopem bezpłatnym jest urlop udzielany w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Zgodna pracownika wyrażona na piśmie uprawnia pracodawcę do udzielenia mu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym pomiędzy pracodawcami porozumieniem. Okres takiego urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

Zobacz także: Kiedy urlop bezpłatny zostanie wliczony do stażu pracy

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK