| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Przerwanie urlopu > Co może spowodować przesunięcie urlopu wypoczynkowego?

Co może spowodować przesunięcie urlopu wypoczynkowego?

Zasadą jest, że pracownik powinien wykorzystać urlop zgodnie z ustalonym planem urlopów lub w uzgodnionym z pracodawcę terminie. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Mogą zaistnieć sytuację, które zmuszają pracownika do przerwania urlopu 

Przesunięcie urlopu wypoczynkowego może zostać spowodowane potrzebami pracodawcy. Przesunięcia może także żądać sam pracownik.

Przesunięcie urlop wypoczynkowego na wniosek pracownika musi być uzasadnione ważnymi przyczynami. Przede wszystkim będą to powody osobiste i rodzinne, na przykład:

  • ważny wyjazd,
  • choroba bliskiej osoby.

Pracownik może złożyć wniosek o przesuniecie terminu całego urlopu lub tylko części urlopu. Faktycznie wniosek pracownika o przesunięcie urlopu będzie wnioskiem o podział urlopu. Nie można w tej całej sytuacji zapomnieć, że Konstytucja gwarantuje pracownikowi prawa do nieprzerwanego urlopu. Przynajmniej jedna część urlopu powinna obejmować kolejnych 14 dni kalendarzowych.

Pracodawca może mieć także powody do przesunięcie urlopu pracownika. Jednak należy pamiętać, że tylko szczególne potrzeby pracodawcy mogą zmusić go do przesunięcia urlopu pracownika. Szczególnymi przyczynami, które mogą spowodować przesuniecie terminu urlopu są na przykład awaria, realizacja pilne zamówienia. Jednym słowem wszystkie zdarzenia, w których nieobecność pracownika w zakładzie pracy jest niezbędna.

Zobacz: Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego

Pracodawca, który przesunął pracownikowi termin urlopu wypoczynkowego na termin późniejszy musi się liczyć z konsekwencjami finansowymi. Obowiązek taki istniej pomimo tego, że nie jest on wyraźnie przewidziany w przepisach kodeksu pracy.

Przesunięcie z powodu nieobecności

Oprócz wyżej wskazanych powodów, dla których pracodawca może przesunąć termin urlopu należy dodać przyczyny powodowane nieobecnością pracownika

Pracodawca ma obowiązek przesunąć termin urlopu pracownikowi, jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Usprawiedliwiona nieobecność pracownika powodująca przesunięcie terminu urlopu może być spowodowana:

  • czasową niezdolność pracownika do pracy na skutek choroby,
  • odosobnienie spowodowane chorobą zakaźną,
  • urlop macierzyński,
  • powołanie do odbycia ćwiczeń lub przeszkolenia wojskowego na czas 3 miesięcy.

Przyczyny te są podane w kodeksie pracy, ale nie są one wyczerpujące. Przesuniecie spowodowane może być także urlopem okolicznościowym w związku ze ślubem dziecka pracownika, czy urlopem opiekuńczym na chore dziecko.

Zobacz serwis: Urlopy

Pracownik nie ma obowiązku złożenia wniosku o przesuniecie terminu rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego, jeśli pracodawca wie o usprawiedliwionej przyczynie nieobecności pracownika. W innym wypadku pracownik powinien złożyć taki wniosek.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK