| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim

Matki, które powracają po urlopie macierzyńskim obawiają się, że nie będą miały prawa do urlopu wypoczynkowego. Nie ma takich obaw. Warto poznać zasady udzielania urlopów wypoczynkowych po urlopie macierzyńskim.

Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Urlop macierzyński ma wpływ na urlop wypoczynkowy. Jest to wpływ pozytywny. Po pierwsze okres macierzyńskiego wlicza się do okresu, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego. Po drugie czas urlopu macierzyńskiego wpływa na okres, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.

Wniosek o urlop wypoczynkowy

Na wniosek pracownicy pracodawca udziela jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego po macierzyńskim ma także ojciec wychowujący dziecko. Oczywiście to on musi być w takim przypadku na urlopie macierzyńskim, a nie matka dziecka.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe - udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia (książka)

Taki sposób wykorzystania urlopu wypoczynkowego pozwala na wydłużenie czasu przebywania z dzieckiem. Nie ma potrzeby przechodzenia na urlop wychowawczy. Kobieta po wykorzystaniu 18 tygodni przysługującego jej urlopu macierzyńskiego, może wykorzystać cały przysługujący jej urlop wypoczynkowy, czyli 20 lub 26 dni. W zależności od tego jaki, wymiar urlopu wypoczynkowego jej przysługuje.

Od kiedy obowiązuje urlop dla ojców?

Wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim musi być przez pracodawcę uwzględniony. Nie ma znaczenia, czy u pracodawcy obowiązuje plan urlopu, czy też urlopy są udzielane bez planu.

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego

W ten sposób pracownica może także wykorzystać przysługujący jej zaległy urlop.

Warto wiedzieć, że pracownica musi złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim. Nie może automatycznie przejść na urlop wypoczynkowy. Pracownica nie może samodzielnie zdecydować o tym. Wymagane jest złożenie odpowiedniego wniosku pracodawcy.

Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

Pracownica pracowała pierwszy raz po zakończeniu studiów. Przepracowała 1 rok i 9 miesięcy. Po tym czasie poszła na urlop macierzyński w wymiarze 18 tygodni. Przed pójściem na urlop macierzyńskie przysługiwał jej urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 dni. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego wymiar przysługującego jej urlopu wzrósł do 26 dni. Dzieje się tak, ponieważ przed pójściem na macierzyński staż pracy, od którego zależy wymiar urlopu macierzyńskiego wynosił poniżej 10 lat. Natomiast po powrocie pracownica ma staż pracy powyżej 10 lat. Do stażu wliczono czas urlopu macierzyńskiego. Staż pracy: 8 lat za ukończenie studiów, 1 rok i 9 miesięcy pracy, 18 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK