| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Wykorzystanie urlopu macierzyńskiego w innym terminie

Wykorzystanie urlopu macierzyńskiego w innym terminie

Urodziłam wcześniaka, 6 tygodni przed terminem. Niestety musi przebywać na oddziale intensywnej opieki. Czy mogę wrócić do pracy, a potem wykorzystać urlop, już po powrocie dziecka ze szpitala?

Prawo pracy umożliwia przerwanie urlopu macierzyńskiego w określonych sytuacjach. Jest to jednak wyjątek. W przypadku kiedy dziecko potrzebuje opieki szpitalnej, można przerwać urlop macierzyński.

Musi Pani jednak wykorzystać po porodzie osiem tygodni urlopu macierzyńskiego. Dopiero po tym okresie może Pani złożyć wniosek o udzielenie pozostałej części urlopu w późniejszym terminie.

Zobacz: Urlop ojcowski

Pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzystuje się bezpośrednio po zakończeniu pobytu dziecka w szpitalu.

Do wniosku składanego do pracodawcy należy dołączyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające fakt hospitalizacji dziecka.

Pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownicę do pracy po wykorzystaniu ośmiu tygodni urlopu macierzyńskiego, w okresie przebywania jej dziecka w szpitalu.

Zobacz serwis: Kadry

Podstawa prawna: Art. 181 ustawy Kodeks pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK