| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Czym jest urlop ojcowski?

Czym jest urlop ojcowski?

Pracownik przebywający na urlopie ojcowskim podlega takiej samej ochronie przed zwolnieniem z pracy jak matka dziecka na urlopie macierzyń­skim. Pracodawca nie może wręczyć mu wypo­wiedzenia ani inaczej rozwiązać z nim stosunku pracy, chyba że natychmiastowo z winy pracowni­ka albo za wypowiedzeniem w związku z ogłosze­niem upadłości bądź likwidacji firmy.

W prawie pracy

Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi-ojcu dziecka w wymiarze 2 tygodni. Zatrudniony musi go wykorzystać w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka. Ojcowie adopcyjni mogą skorzystać z tego urlopu najpóźniej do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekają­cego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończe­nia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dzie­cka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Urlopu tego nie trzeba wykorzystywać bezpośred­nio po podstawowym albo dodatkowym urlopie macierzyńskim. Można zatem skorzystać z niego po przerwie.

Zobacz również: Wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego - wzór

W czasie urlopu ojcowskiego pracownikowi-ojcu dziecka przysługuje zasiłek macierzyński. Pracownik przebywający na urlopie ojcowskim podlega takiej samej ochronie przed zwolnieniem z pracy jak matka dziecka na urlopie macierzyń­skim. Pracodawca nie może wręczyć mu wypo­wiedzenia ani inaczej rozwiązać z nim stosunku pracy, chyba że natychmiastowo z winy pracowni­ka albo za wypowiedzeniem w związku z ogłosze­niem upadłości bądź likwidacji firmy. Aby otrzymać urlop ojcowski, pracownik musi zło­żyć pracodawcy pisemny wniosek najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu. Pracodawca ma obowiązek ten wniosek uwzględnić.

W ubezpieczeniach

W trakcie urlopu ojcowskiego pracownikowi przy­sługuje zasiłek macierzyński na takich samych zasadach jak pracownicy. Kwota zasiłku macie­rzyńskiego stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Okoliczność powrotu ojca-pracownika z urlopu ojcowskiego nie zwalnia pracodawcy z obowiązku opłacania skła­dek na FP.

W zasiłkach

Za okres urlopu ojcowskiego pracownik nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Polecamy serwis: Urlopy

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK