| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Urlop macierzyński 2015

Urlop macierzyński 2015

Urlop macierzyński przysługuje pracownicy, ale ojciec-pracownik może przejąć jego wykorzystywanie. Wymiar urlopu zależny jest od liczby urodzonych dzieci i może być przedłużony o dodatkowy urlop macierzyński. Jakie zasady obowiązują w 2015 roku?

Dodatkowy urlop macierzyński może być udzielony jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.

Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla ojców i zasiłku opiekuńczym

Czy można połączyć urlop z pracą?

Istnieje możliwość wykonywania pracy, przebywając na dodatkowym urlopie macierzyńskim u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Wniosek o taki tryb pracy pracodawca uwzględnia o ile jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Jak wygląda powrót do pracy?

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego pracodawca jest zobowiązany dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Wynagrodzenie za pracę musi być takie samo jakie otrzymywałby, gdyby pracownik nie korzystał z urlopu.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym a zmiana stanowiska pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK