| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Wymiar urlopu macierzyńskiego

Wymiar urlopu macierzyńskiego

Wymiar urlopu macierzyńskiego zależy od tego, ile dzieci urodzi kobieta przy jednym porodzie. Jeżeli kobieta po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego chce dalej opiekować się dzieckiem, może ubiegać się o dodatkowy urlop. Prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego mają także rodzice, którzy adoptowali dziecko.

Podstawowy urlop macierzyński

Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

  • 20 tygodni - jedno dziecko przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni - dwójka dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodni - trójka dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni - czwórka dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni - piątka i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Pracownica może przed porodem wykorzystać maksymalnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Pracownica, może zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu. O tę niewykorzystaną część urlopu może ubiegać się ojciec dziecka. Musi złożyć w tym celu odpowiedni wniosek. Pracownica, chcąc wrócić przed końcem urlopu macierzyńskiego do pracy, także powinna złożyć pisemny wniosek do pracodawcy. Musi złożyć go nie później niż na 7 dni przed powrotem do pracy. Wniosek powinien zawierać także zaświadczenie od pracodawcy, zatrudniającego ojca dziecka, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu przez pracownika. Termin ten powinien przypadać bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego wskazanego przez pracownicę.

Porozmawiaj o tym na naszym forum

Dodatkowy urlop macierzyński

Pracownica może ubiegać się o dodatkowy urlop macierzyński. Aby go uzyskać musi złożyć pisemny wniosek:

  • w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu lub
  • w ciągu 14 dni po porodzie.

Bieg dodatkowego urlopu macierzyńskiego rozpoczyna się od następnego dnia po ostatnim dniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Termin zakończenia urlopu podstawowego wyznacza zatem jednocześnie datę rozpoczęcia urlopu dodatkowego.

Dodatkowy urlop macierzyński trwa maksymalnie 6 tygodni i przypada bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Wyjątek stanowi urodzenie więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. W takim przypadku pracownica ma prawo do 8 tygodniowego urlopu dodatkowego (przy urodzeniu dwójki jak i większej liczby dzieci przy jednym porodzie). Pracownica może ubiegać się o urlop w wymiarze mniejszym niż 6-tygodniowy, ale wówczas nie będzie przysługiwał jej już urlop rodzicielski. Trzeci rodzaj urlopu przysługującego po urodzeniu dziecka można wykorzystać tylko w przypadku skorzystania z prawa do urlopu macierzyńskiego i dodatkowego macierzyńskiego w pełnym wymiarze.

Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński

Dodatkowy urlop macierzyński - dzieci adoptowane

W przypadku dzieci adoptowanych dodatkowy urlop macierzyński nazywany jest dodatkowym urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego. Długość dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wynosi zatem:

  • do 6 tygodni w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka,
  • do 8 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka,
  • do 3 tygodni w przypadku przyjęcia na wychowanie starszego dziecka.

Ile najdłużej może trwać urlop macierzyński?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Stolorz

Licencjonowany doradca podatkowy (nr wpisu 12154), członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Obecnie kieruje 4-osobowym zespołem we własnej Kancelarii Prawno-Podatkowej. Od 2000 roku zajmuje się tematyką rachunkowości i podatków, w tym od 2006 r. na stanowisku Głównego Księgowego i Dyrektora Finansowego. Współpracuje z ok. 60 firmami, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi (stowarzyszeniami, fundacjami), ma bogate doświadczenie we współpracy i doradztwie w kilkudziesięciu projektach współfinansowanych z Unii Europejskiej (od 2004 roku). Specjalizuje się w dwóch dziedzinach: podatkowe i rachunkowe aspekty rozliczania funduszy europejskich oraz księgowość i podatki organizacji pozarządowych; ma też bogate doświadczenie w doradztwie z zakresu podatku VAT, PIT i CIT, łącznie z prowadzeniem w tym zakresie spraw podatkowych w imieniu podatników przed organami skarbowymi oraz WSA. Od 2007 roku pracuje jako trener i wykładowca na szkoleniach – współpracuje w tym zakresie jako ekspert między innymi z portalem podatki. biz oraz Fundacją Rozwoju Rachunkowości w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK