| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Ile najdłużej może trwać urlop macierzyński?

Ile najdłużej może trwać urlop macierzyński?

Kobiety często pytają, ile najdłużej może trwać urlop macierzyński. Zazwyczaj długość urlopu macierzyńskiego utożsamiają z 12 miesiącami. Wszystko to za sprawą szeroko omawianych zmian o rocznym urlopie rodzicielskim, przez niektórych nazywanym rocznym urlopem macierzyńskim. W rzeczywistości macierzyński w podstawowym wymiarze trwa 20 tygodni, a mianem roczny można określać nie urlop a zasiłek macierzyński.

Zgodnie z przepisami z nowego typu urlopu – urlopu rodzicielskiego- można skorzystać tylko w przypadku wykorzystania dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze.

Warto dodać, że rodzice mogą podzielić się dodatkowym urlopem macierzyńskim. Urlop ten może być udzielany w nie więcej niż dwóch częściach. Można korzystać z niego tylko w podziale na tygodnie. Nie można rozdrabniać tygodni na dni.

Od 17 czerwca 2013 r. zmienił się również wymiar dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Taki urlop dotyczy dzieci adoptowanych. Co do zasady wydłużono go o 2 tygodnie. Jedynie w przypadku dzieci starszych do 7 roku życia lub do 10 roku życia, jeżeli została podjęta decyzja o odroczeniu obowiązku szkolnego, urlop wydłuża się o tydzień. Zgodnie z powyższym długość dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wynosi:

  • do 6 tygodni w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka,
  • do 8 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka oraz
  • do 3 tygodni w przypadku przyjęcia na wychowanie starszego dziecka.

Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński

Wymiar urlopu rodzicielskiego

Urlop rodzicielski jest najmłodszy wśród urlopów przysługujących rodzicom. Funkcjonuje w polskim porządku prawnym od 17 czerwca 2013 r. Przysługuje maksymalnie w takim wymiarze jak podstawowy (20 tygodni) i dodatkowy (6 tygodni) urlop macierzyński razem wzięte. Wynosi więc maksymalnie 26 tygodni niezależnie od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie. Razem z podstawowym i dodatkowym urlopem macierzyńskim daje 52 tygodnie płatnego wolnego po urodzeniu dziecka. Należy ponownie podkreślić, że warunkiem skorzystania z tak długiego płatnego czasu wolnego jest wykorzystanie wszystkich urlopów w maksymalnym wymiarze, bezpośrednio jeden po drugim.

Urlop rodzicielski można wykorzystać jednorazowo albo w częściach. Części nie może być jednak więcej niż trzy. Co więcej, żadna z nich nie może być krótsza niż 8 tygodni (przysługują w wielokrotnościach tygodnia). Muszą występować bezpośrednio jedna po drugiej.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Jak już zostało wspomniane, wysokość zasiłku macierzyńskiego wypłacanego podczas trwania tych trzech rodzajów urlopów, uzależniona jest od momentu złożenia wniosku o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Co do zasady zasiłek za okres:

Dotyczy to sytuacji składania wniosków o każdy następny urlop oddzielnie na co najmniej 14 dni przed jego rozpoczęciem.

Istnieje druga możliwość wnioskowania o urlopy. Otóż jeżeli pracownica w ciągu 14 dni po porodzie przedstawi pisemny wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a następnie urlopu rodzicielskiego również w pełnym wymiarze, zasiłek macierzyński będzie wynosił 80% podstawy wymiaru zasiłku przez cały okres zasiłkowy, czyli od podstawowego urlopu macierzyńskiego do urlopu rodzicielskiego.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym a zmiana stanowiska pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK