| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownik, który został ojcem może skorzystać z urlopu ojcowskiego. Za czas przebywania na urlopie przysługuje mu zasiłek ojcowski.

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem gwarantowanym przez państwo pracownicy, która została matką. Przysługuje on za okres przebywania na faktycznym i dodatkowym urlopie macierzyńskim, a także na urlopie na warunkach macierzyńskiego. Pobieranie zasiłku możliwe jest także przez pracownika – ojca w sytuacjach określonych w ustawie. Przede wszystkim przysługuje w przypadku śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka oraz w czasie korzystania z części urlopu macierzyńskiego po uprzedniej rezygnacji z niego przez matkę. Ojciec pobiera zasiłek również za okres urlopu ojcowskiego.

Zobacz również serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Podstawy przyznania urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi wychowującemu dziecko w wymiarze 2 tygodni od momentu narodzin do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy lub w przypadku przysposobienia w okresie 12 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia, nie później jednak niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia przez nie 10 lat.

Wysokość zasiłku

Wysokość zasiłku macierzyńskiego przysługującego ojcu uzależniona jest od wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia  otrzymywanego w roku, który poprzedzał przejście na urlop. W sytuacji, gdy okres zatrudnienia jest krótszy niż 1 rok, wymiar zasiłku obliczany jest na podstawie wysokości wynagrodzenia za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia.  W obydwu przypadkach wysokość zasiłku wynosi 100% wynagrodzenia lub przychodu, będącego podstawa wymiaru składek ubezpieczeniowych.

Jednoczesne pobieranie zasiłku przez matkę i ojca

W sytuacji, gdy matka pobiera zasiłek za okres podstawowego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego możliwe jest jednoczesne pobieranie zasiłku przez ojca. Wyczerpanie okresu podstawowego okresu zasiłku macierzyńskiego, trwającego 6 miesięcy pozwala na skorzystanie bezpośrednio po tym okresie z zasiłku za okres dodatkowego urlopu, trwającego tydzień lub dwa tygodnie.

Polecamy także: Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego - dokumenty

Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego i wypłata zasiłku

Pracownik chcący skorzystać z urlopu ojcowskiego powinien złożyć wniosek w trakcie urlopu macierzyńskiego matki do swojego pracodawcy lub innego właściwego ze względu na siedzibę płatnika składek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pisemny wniosek można złożyć od momentu narodzin dziecka do ukończenia przez nie 12 miesiąca życia, nie później jednak niż na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.  Do wniosku obligatoryjnie powinny zostać załączone dokumenty:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK