| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Od 2010 roku dodatkowy urlop macierzyński

Od 2010 roku dodatkowy urlop macierzyński

Pracownicy od dnia 1 stycznia 2010 roku będą mieli prawo skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Umożliwi ona dłuższe sprawowanie opieki nad nowonarodzonym dzieckiem.

Urlop macierzyński przysługuje pracownicy w związku z możliwością sprawowania opieki nad dzieckiem, tuż po jego narodzinach. Urlop taki możemy podzielić na:

  • urlop podstawowy,
  • urlop dodatkowy.

Dodatkowy urlop macierzyński został wprowadzony do Kodeksu pracy od dnia 1 stycznia 2009 roku. Natomiast możliwość skorzystania przez pracownicę z tego uprawnienia została przesunięta o rok. Dodatkowy urlop macierzyński zacznie obowiązywać od dnia 1 stycznia 2010 roku.

Jak sama nazwa wskazuje dodatkowy urlop macierzyński będzie dodatkiem do przysługującego pracownicy podstawowego urlopu macierzyńskiego. Pracownica nie ma obowiązku skorzystać z takiego dodatkowego wolnego. Jest to dla niej przywilej, a nie obowiązek.

Pracownica, w celu skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego musi złożyć pracodawcy pisemny wniosek. Wniosek należy zgłosić w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca nie może odmówić uwzględnienia tego wniosku.

Zobacz: Urlop ojcowski w praktyce

Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Długość dodatkowego urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Wymiar urlopu zostanie wydłużany stopniowo, tak aby w roku 2014 osiągnąć zamierzoną długość 6 lub 8 tygodni.

W 2010 i 2011 roku dodatkowy urlop macierzyński będzie wynosił 2 tygodnie, w 2012 i 2013 roku 4 tygodnie. Natomiast w 2014 roku 6 tygodni. Dotyczy to dodatkowego urlopu macierzyńskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka w czasie porodu.

W przypadku urlopu w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka urlop dodatkowy urlop macierzyści będzie wynosił w 2010 i w 2011 roku 3 tygodnie, a w 2012 i w 2013 roku 6 tygodni. Zaś w 2014 roku do 8 tygodni.

Ilość dzieci urodzonych w trakcie porodu

Dodatkowy urlop macierzyński lata 2010 - 2011

Dodatkowy urlop macierzyński lata 2012 - 2013

Dodatkowy urlop macierzyński rok 2014

Podstawowy urlop macierzyński

Łącznie urlop macierzyński podstawowy oraz dodatkowy w 2014

Jedno dziecka przy jednym porodzie

2 tygodnie

4 tygodni

6 tygodni

20 tygodni

26 tygodni

Dwoje dzieci przy jednym porodzie

3 tygodnie

6 tygodni

8 tygodni

31 tygodni

39 tygodni

Troje dzieci przy jednym porodzie

3 tygodnie

6 tygodni

8 tygodni

33 tygodni

41 tygodni

Czworo dzieci przy jednym porodzie

3 tygodnie

6 tygodni

8 tygodni

35 tygodni

43 tygodnie

Pięcioro i więcej dzieci przy jednym porodzie

3 tygodnie

6 tygodni

8 tygodni

37 tygodni

45 tygodni

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Dodatkowy urlop macierzyński będzie udzielany w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności. Od pracownicy będzie zależeć, czy zechce skorzystać z całego dodatkowego urlopu, czy tylko z jego części.

Pracownica przebywająca na dodatkowym urlopie macierzyńskim ma takie same prawa, jak pracownica korzystająca z podstawowej części urlopu macierzyńskiego. Ma w szczególności prawo do zasiłku macierzyńskiego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK