| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Zmiany w urlopach w 2012 roku Vademecum

Zmiany w urlopach w 2012 roku Vademecum

Rok 2012 to rok, w którym zmianom uległy urlopy przysługujące pracownikom. Do pierwszej grupy zmian zaliczymy wydłużenie urlopów przysługujących pracownikom w związku z rodzicielstwem, do drugiej zaś zaliczymy wydłużenie okresu w którym należy wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy.

Wydłużone urlopy dla rodziców

Więcej dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Prawo do dodatkowego urlopu przysługuje pracownicy-matce, która korzystała z urlopu macierzyńskiego oraz pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, który korzystał z urlopu macierzyńskiego.

Prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który wykorzystywany może być tylko bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, zostało wprowadzone od 1 stycznia 2010 roku. Dodatkowy urlop macierzyński z każdym rokiem będzie wydłużany, aż do 2014 roku, kiedy osiągnie zakładany wymiar 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 8 tygodni w przypadkach urodzenia większej liczby dzieci. W 2012 roku dodatkowy macierzyński został ponownie wydłużony i do końca 2013 roku będzie przysługiwał w wymiarze do 4 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz do 6 tygodni w razie urodzenia większej liczby dzieci. Przy udzielaniu dodatkowego urlopu tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym.

Dodatkowy urlop macierzyński udzielany jest na wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

Pracownik uprawniony do dodatkowego urlopu macierzyńskiego ma możliwość łączyć ko­rzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku dodatkowy urlop jest udzielany na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy. Pracownik, który chce łączyć urlop z wykonywaniem pracy we wniosku o urlop powinien wskazywać wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy.

Zobacz także: Od 2012 roku dłuższy dodatkowy urlop macierzyński

Dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Osoby, które adoptowały dzieci mogą liczyć na dłuższy dodatkowy urlop macierzyński. Od 1 stycznia 2012 roku dodatkowy urlop na warunkach urlop macierzyńskiego wynosi:

  • do 4 tygodni w razie przyjęcia jednego dziecka,
  • do 6 tygodni w razie przyjęcia więcej niż jednego dziecka,
  • do 2 tygodni w razie przyjęcia dziecka do 7 roku życia lub do 10 roku życia.

Dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego udzielany jest na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Dłuższy urlop macierzyński

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dr Irena Kamińska-Radomska

Trener etykiety biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK