| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Zmiany w urlopach w 2012 roku Vademecum

Zmiany w urlopach w 2012 roku Vademecum

Rok 2012 to rok, w którym zmianom uległy urlopy przysługujące pracownikom. Do pierwszej grupy zmian zaliczymy wydłużenie urlopów przysługujących pracownikom w związku z rodzicielstwem, do drugiej zaś zaliczymy wydłużenie okresu w którym należy wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy.

Po dniu 1 stycznia 2010 roku urlop macierzyński składa się z dwóch: podstawowej i dodatkowej. Część podstawowa przysługuje pracownikowi od dnia porodu, zaś dodatkowy urlop macierzyński wykorzystywany jest bezpośrednio po urlopie podstawowym. W związku z tym, że wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego uległ wydłużeniu w 2012 roku, wydłużeniu uległ tym samym ogólny wymiar urlopu, który pracownik może spędzić z dzieckiem, po jego narodzinach.

Ojcowie o tydzień dłużej na urlopie ojcowskim

Od 2012 roku wymiar urlopu ojcowskiego osiągnął swój zamierzony wymiar 2 tygodni. W latach 2010 – 2011 urlop ojcowski przysługiwał w wymiarze 1 tygodnia.

Prawo do urlopu ojcowskiego może wykorzystać tylko pracownik-ojciec wychowujący dziecko lub ojciec, który adoptował dziecko. Urlop ojcowski udzielany jest na wniosek pracownika. Pracownik musi złożyć wniosek w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika.

Więcej czasu na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego

Pracownik ma prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Termin wykorzystania urlopu przez pracownika ustalany jest w planie urlopu, a w przypadku, kiedy pracodawca nie musi ustalać plan urlopu, termin urlopu wypoczynkowego pracodawca ustala w porozumieniu z pracownikami. W przypadku, kiedy pracownik z różnych przyczyn nie mógł wykorzystać urlopu w terminie i nie wykorzystał go w danym rok kalendarzowym, przepisy przewidują, że pracownik ma prawo do wykorzystania zaległego urlopu w następnym roku. Dotychczas pracownik miał możliwość wykorzystać zaległy urlop do końca pierwszego kwartału roku następnego, czyli do 31 marca. Od 2012 roku okres na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego został wydłużony do końca września.

Zobacz także: Jak najlepiej wykorzystać urlop wypoczynkowy w 2012 roku

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Ustawa z dnia 16 września 2011 roku o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK