| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Kiedy urlop macierzyński może wykorzystać inna osoba niż matka dziecka

Kiedy urlop macierzyński może wykorzystać inna osoba niż matka dziecka

Prawo do urlopu macierzyńskiego w pierwszej kolejności przysługuje matce dziecka. Mogą zdarzyć się sytuację, w których matka dziecka nie chce lub nie może sprawować opieki nad swoim dzieckiem. Kto w takim razie nabywa prawo do urlopu macierzyńskiego.

Pracownica ma prawo zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego

Obecnie, wiele kobiet co raz częściej chce wrócić do pracy wcześniej niż przed końcem trwania urlopu macierzyńskiego. Prawo pracy od dawna umożliwia kobietą wcześniejszy powrót do pracy, z jednym zastrzeżeniem pracownica musi wykorzystać minimalną część urlopu macierzyńskiego. Ta minimalna część to 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, bez znaczenia ile dzieci kobieta urodziła w czasie jednego porodu. Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu. Co w takim razie dzieje się z niewykorzystaną częścią urlopu macierzyńskiego? Niewykorzystaną część urlopu macierzyńskiego udziela się w takim przypadku pracownikowi– ojcu wychowującemu dziecko.

Jakie warunki muszą być spełnione, aby ojciec dziecka mógł wykorzystać urlop macierzyński matki, który potocznie przyjmuje nazwę urlopu tacierzyńskiego.  Po pierwsze pracownik-ojciec musi złożyć u swojego pracodawcy wniosek o udzielenie mu urlopu macierzyńskiego, w związku z rezygnacją z części urlopu przez matkę. Po drugie pracownica musi zgłosić pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego swojemu pracodawcy. Do wniosku pracownica musi dołączyć  zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika–ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownice. Z pisemnym wnioskiem pracownica musi wystąpić najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy.

Zobacz także: Kto ma prawo do urlopu macierzyńskiego?

Choroba lub śmierć matki dziecka a urlop macierzyński

Do bardzo smutnych sytuacji należy choroba, a przede wszystkim śmierć matki nowonarodzonego dziecka. W przypadku, kiedy matka nie wykorzystała w pełni swojego urlopu macierzyńskiego, co dzieje się z jego pozostałą częścią? W razie zgonu pracownicy w czasie urlopu macierzyńskiego, pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do niewykorzystanej części tego urlopu. Natomiast po wykorzystaniu przez pracownice po porodzie urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni, pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego odpowiadającej okresowi, w którym pracownica uprawniona do urlopu wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.

W każdym z wymienionych przypadków ojcu przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Zobacz także: Czy ojciec dziecka ma prawo do urlopu macierzyńskiego?

Podstawa prawna: Kodeks pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK