| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Kiedy urlop macierzyński może wykorzystać inna osoba niż matka dziecka

Kiedy urlop macierzyński może wykorzystać inna osoba niż matka dziecka

Prawo do urlopu macierzyńskiego w pierwszej kolejności przysługuje matce dziecka. Mogą zdarzyć się sytuację, w których matka dziecka nie chce lub nie może sprawować opieki nad swoim dzieckiem. Kto w takim razie nabywa prawo do urlopu macierzyńskiego.

Pracownica ma prawo zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego

Obecnie, wiele kobiet co raz częściej chce wrócić do pracy wcześniej niż przed końcem trwania urlopu macierzyńskiego. Prawo pracy od dawna umożliwia kobietą wcześniejszy powrót do pracy, z jednym zastrzeżeniem pracownica musi wykorzystać minimalną część urlopu macierzyńskiego. Ta minimalna część to 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, bez znaczenia ile dzieci kobieta urodziła w czasie jednego porodu. Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu. Co w takim razie dzieje się z niewykorzystaną częścią urlopu macierzyńskiego? Niewykorzystaną część urlopu macierzyńskiego udziela się w takim przypadku pracownikowi– ojcu wychowującemu dziecko.

Jakie warunki muszą być spełnione, aby ojciec dziecka mógł wykorzystać urlop macierzyński matki, który potocznie przyjmuje nazwę urlopu tacierzyńskiego.  Po pierwsze pracownik-ojciec musi złożyć u swojego pracodawcy wniosek o udzielenie mu urlopu macierzyńskiego, w związku z rezygnacją z części urlopu przez matkę. Po drugie pracownica musi zgłosić pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego swojemu pracodawcy. Do wniosku pracownica musi dołączyć  zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika–ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownice. Z pisemnym wnioskiem pracownica musi wystąpić najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy.

Zobacz także: Kto ma prawo do urlopu macierzyńskiego?

Choroba lub śmierć matki dziecka a urlop macierzyński

Do bardzo smutnych sytuacji należy choroba, a przede wszystkim śmierć matki nowonarodzonego dziecka. W przypadku, kiedy matka nie wykorzystała w pełni swojego urlopu macierzyńskiego, co dzieje się z jego pozostałą częścią? W razie zgonu pracownicy w czasie urlopu macierzyńskiego, pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do niewykorzystanej części tego urlopu. Natomiast po wykorzystaniu przez pracownice po porodzie urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni, pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego odpowiadającej okresowi, w którym pracownica uprawniona do urlopu wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.

W każdym z wymienionych przypadków ojcu przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Zobacz także: Czy ojciec dziecka ma prawo do urlopu macierzyńskiego?

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK