| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Poradnik o uprawnieniach związanych z rodzicielstwem

Poradnik o uprawnieniach związanych z rodzicielstwem

Współcześnie wiele kobiet staje przed dylematem: kariera czy macierzyństwo. I o ile tradycyjnie to kobiety rezygnują na pewien czas z kariery zawodowej, i to ich prawa i obowiązki pracownicze w okresie ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego podlegają szczególnej ochronie w Kodeksie pracy, to jednak przepisy prawa wychodzą naprzeciw także pracownikom – ojcom, którzy chcą czynnie i świadomie uczestniczyć w wychowaniu dziecka. Bez względu na to, które z rodziców decyduje się na skorzystanie z uprawnień związanych z rodzicielstwem, warto wiedzieć, czego konkretnie możemy oczekiwać od pracodawcy.

Pan Jacek jest zatrudniony w firmie kurierskiej na cały etat i jednocześnie jest uprawniony do korzystania z urlopu wychowawczego. Chcąc spędzać więcej czasu ze swoim synem, złożył u swojego pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do 3/5 etatu. Pracodawca nie mógł odmówić i zgodził się, aby Pan Jacek przychodził do pracy trzy razy w tygodniu.

Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,
2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

10. Prawo do przerw na karmienie piersią

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.

Pani Ewa pracuje w urzędzie miasta w godzinach od 8.00 do 16.00. W związku z urodzeniem dziecka ma prawo do dwóch półgodzinnych, płatnych przerw w pracy na karmienie dziecka piersią. Pani Ewa złożyła u pracodawcy wniosek o połączenie obu przerw i udzielenie jednej godzinnej przerwy od godziny 15.00 do 16.00. Oznacza to, że Pani Ewa będzie wychodziła z pracy o godzinę wcześniej, zachowując prawo do takiego samego wynagrodzenia.

Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli natomiast pracownica pracuje nie więcej niż 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

11. Prawo do dodatkowego urlopu

Pierwszym rodzajem dodatkowego urlopu jest tzw. urlop okolicznościowy związany z urodzeniem dziecka. Pracownicy, zarówno ojciec jak i matka mają prawo do dwóch dni płatnego urlopu okolicznościowego związanego z urodzeniem się dziecka. Pracodawca nie może odmówić udzielenia takiego urlopu.

Kolejne dodatkowe dwa dni urlopu przewidziane są w art. 188 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

12. Prawo do zasiłku opiekuńczego

Za czas nieobecności w pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy, uregulowany w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK