| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Wszystko o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim w 2011 i 2012 roku

Wszystko o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim w 2011 i 2012 roku

Urlop macierzyński w 2011 roku uległ poważnym zmianom. Od 2012 roku wymiar urlopu tacierzyńskiego wyniesie 2 tygodnie. W poniższym poradniku przedstawiamy najistotniejsze informacje o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim.

4. Dodatkowy urlop macierzyński

Od 1 stycznia 2010 r. matka ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, z którego w pewnych wypadkach może skorzystać także ojciec. Zgodnie z przepisami przejściowymi wprowadzającymi te zmiany do Kodeksu pracy, wymiar takiego dodatkowego urlopu macierzyńskiego przedstawia się następująco:

Urodzenie jednego dziecka przy porodzie

w roku 2010 i 2011

do 2 tygodni

w roku 2012 i 2013

do 4 tygodni

od roku 2014

do 6 tygodni

Urodzenie więcej niż jednego dziecka przy porodzie

w roku 2010 i 2011

do 3 tygodni

w roku 2012 i 2013

do 6 tygodni

od  roku 2014

do 8 tygodni

Dodatkowy urlop macierzyński może zostać wykorzystany jedynie bezpośrednio po urlopie podstawowym i musi obejmować co najmniej jeden pełny tydzień. Nie jest to jednak nakaz bezwzględny, przepisy nie sprzeciwiają się sytuacji, kiedy pracownik z pracodawcą ustalą, że dodatkowy urlop macierzyński zostanie wykorzystany w innym, nieodległym terminie, np. po zakończeniu jakiegoś pilnego projektu w pracy. Ponadto, w przeciwieństwie do urlopu podstawowego, w tym wypadku matka obowiązkowo musi złożyć na piśmie wniosek o dodatkowy urlop macierzyński, najpóźniej na 7 dni przed jego rozpoczęciem. Ważne jest, że pracodawca musi taki wniosek uwzględnić. A zatem pomimo, że urlop ten jest fakultatywny, to jednak kiedy pracownika-matka zdecyduje się na jego wykorzystanie, pracodawca nie może jej odmówić.

Kodeks pracy wprowadził przy dodatkowym urlopie macierzyńskim także możliwość pracy. Przepisy stanowią, że pracownica korzystająca z takiego urlopu może zgłosić swojemu pracodawcy – w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem pracy – chęć łączenia pracy z urlopem. W takim wypadku, wymiar czasu pracy nie może być większy niż połowa etatu, czyli wymiaru podstawowego.

Pani Anna urodziła syna i wykorzystała już całość podstawowego urlopu macierzyńskiego. Postanowiła skorzystać z dodatkowych dwóch tygodni urlopu dodatkowego, z uwagi na chorobę syna. W związku z tym, że przed urlopem pracowała przez 5 dni w tygodni po 8 godzin (40 godzin tygodniowo), wymiar jej czasu pracy w połączeniu z urlopem dodatkowym nie może być wyższy niż 20 godzin. Pani Anna może pracować zarówno przez 5 dni w tygodniu przez 4 godziny, jak i przez 3 dni, w wymiarze nie przekraczającym 20 godzin.

Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego może skorzystać także pracownik-ojciec wychowujący dziecko. Kodeks pracy wskazuje dwa przypadki, kiedy jest to możliwe:
1. w przypadku, gdy matka po wykorzystaniu 14 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego rezygnuje z jego pozostałej części na rzecz ojca dziecka; wówczas z pozostałej części urlopu podstawowego, a także z urlopu dodatkowego korzysta ojciec;
2. w przypadku wykorzystania przez pracownicę-matkę całego przysługującego jej urlopu macierzyńskiego; wówczas z urlopu dodatkowego może skorzystać zarówno matka jak i ojciec. Jeżeli to ojciec chce skorzystać z takiego urlopu, we wniosku składanym do swojego pracodawcy wskazuje termin, w którym matka dziecka wykorzystała cały przysługujący jej wymiar urlopu macierzyńskiego.

Dodatkowy urlop macierzyński nie może być dzielony pomiędzy oboje rodziców. Jeżeli jedno z nich zacznie korzystać z urlopu, musi wykorzystać go do końca, bez możliwości rezygnacji z jego części na rzecz drugiego rodzica.

Podsumowując: Zarówno matce jak i ojcu dziecka przysługuje dodatkowy urlop macierzyński, którego wymiar w 2011 roku wynosi 2 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 3 tygodnie w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas porodu. Skorzystanie z tego urlopu musi być poprzedzone pisemnym wnioskiem do pracodawcy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Ufnal

Psycholog, HR konsultant, PCC ICF Coach. Psycholog ze specjalizacją w zakresie Psychologii Organizacji i Zarządzania oraz Psychologii Kryzysu i Interwencji Kryzysowej. Ekspert w obszarze coachingu kariery oraz outplacementu. Zajmuje się tematami dotyczącymi równowagi praca-życie, wypaleniem zawodowym, nadmiernym stresem związanym ze środowiskiem pracy. Posiada ogromne doświadczenie w konsultingu w ramach projektów z zakresu: zarządzanie talentami, outplacement, antymobbing, diagnoza i budowa modeli kompetencyjnych, AC/DC, badanie klimatu organizacyjnego i zaangażowania pracowników. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK