| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Jaki zasiłek w związku z pracą w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

Jaki zasiłek w związku z pracą w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

W przypadku, gdy przed urlopem macierzyńskim pracownica była zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy i wykonuje pracę w czasie dodatkowego urlopu, wysokość zasiłku macierzyńskiego powinna zostać zmniejszona odpowiednio do proporcji wymiaru czasu pracy podjętej w czasie urlopu dodatkowego do wymiaru czasu pracy wykonywanej przed urlopem macierzyńskim.

Zasada ta przedstawia się następująco:
• jeżeli pracownica przed urlopem macierzyńskim wykonywała pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, a w czasie dodatkowego urlopu wykonuje pracę w wymiarze 1/4 etatu, to wysokość przysługującego zasiłku macierzyńskiego w okresie wykonywania tej pracy powinna ulec zmniejszeniu o ¼ (¼ : 1 = ¼),
• jeżeli pracownica przed urlopem macierzyńskim wykonywała pracę w połowie pełnego wymiaru czasu pracy, a w czasie dodatkowego urlopu wykonuje pracę w wymiarze ¼ etatu, to wysokość przysługującego zasiłku macierzyńskiego w okresie wykonywania tej pracy powinna ulec zmniejszeniu nie o ¼ lecz o połowę (¼ : ½ = ½ ),
• jeżeli pracownica przed urlopem macierzyńskim wykonywała pracę w połowie pełnego wymiaru czasu pracy, a w czasie dodatkowego urlopu wykonuje pracę w wymiarze ⅛ etatu, to wysokość przysługującego zasiłku macierzyńskiego w okresie wykonywania tej pracy powinna ulec zmniejszeniu nie o ⅛ lecz o ¼ (⅛ : ½ = ¼ ),
• jeżeli pracownica przed urlopem macierzyńskim wykonywała pracę w wymiaru ¾ etatu, a w czasie dodatkowego urlopu wykonuje pracę w wymiarze ½ etatu, to wysokość przysługującego zasiłku macierzyńskiego w okresie wykonywania tej pracy powinna ulec zmniejszeniu nie o ½ lecz o ⅔ (½ : ¾ = ⅔), itp. 

Polecamy: serwis Urlop na żądanie

Pracownica zatrudniona w połowie pełnego wymiaru czasu pracy, w dniu 1 października 2009 r. urodziła dziecko i z tego tytułu korzysta z urlopu i zasiłku macierzyńskiego od 1 października 2009 r. do 17 lutego 2010 r. (140 dni). Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego wyniosła 1.800 zł.
W dniu 1 lutego 2010 r. wystąpiła z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni. Złożyła także wniosek o zgodę na podjęcie w tym okresie pracy w wymiarze 1/4 etatu. Pracodawca udzielił pracownicy dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, tj. od 18 lutego do 3 marca 2010 r. (14 dni) oraz wyraził zgodę na podjęcie przez nią pracy (co oznacza, że pracodawca udzielił pracownicy dodatkowego urlopu macierzyńskiego na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy – 1/4 etatu).
Zasiłek macierzyński za okres od 18 lutego do 3 marca 2010 r. przysługuje pracownicy w wysokości zmniejszonej proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej w czasie urlopu dodatkowego, tj. zmniejszonej o 1/2 (1/4 : 1/2 = 1/2). Za ten okres pracownica otrzyma zasiłek macierzyński w kwocie:

1.800 zł : 30 = 60 zł – jest to pełna dzienna kwota zasiłku macierzyńskiego,
60 zł x 0,5 = 30 zł,
60 zł – 30 zł = 30 zł,
30 zł x 14 = 420 zł.
Gdyby pracownica nie podjęła pracy w czasie dodatkowego urlopu, otrzymałaby zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego w kwocie 840 zł (1.800 zł : 30 = 60 zł; 60 zł x 14 = 840 zł).

Źródło: www.zus.pl

Polecamy: serwis Urlop wypoczynkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK