| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Od kiedy obowiązuje urlop dla ojców?

Od kiedy obowiązuje urlop dla ojców?

Od kiedy zacznie obowiązywać urlop dla ojców, tzw. urlop tacierzyński. Czy jeszcze w tym roku ojcowie będą mogli z niego skorzystać? Jakie warunki musi spełnić ojciec dziecka, aby mógł skorzystać z takiego urlopu.

Urlop ojcowski, jak został on określony w Kodeksie pracy zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2010 roku.

Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni. Prawo do urlopu przysługuje jednak nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

Zobacz: Urlop ojcowski w praktyce

Urlopu ojcowski będzie udzielany na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko. Ojciec, który będzie chciał skorzystać z urlopu będzie składał wniosek w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca zostanie zobowiązany do uwzględnienia wniosku pracownika.

Wymiar urlopu ojcowskiego będzie wynosił do końca 2011 roku – 1 tydzień. Natomiast od 1 stycznia 2012 wymiar urlopu wzrośnie do 2 tygodni.
Ojciec przybywający na ojcowskim będzie podlegał takiej samej ochronie, jak kobieta w czasie trwania urlopu macierzyńskiego.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie

Podstawa prawna: Art. 182 (3) Kodeksu pracy

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »