| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Inne > Urlop ojcowski – dokumenty 2016 r.

Urlop ojcowski – dokumenty 2016 r.

Urlop ojcowski jest udzielany przez pracodawcę na pisemny wniosek, który można złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Celem uzyskania zasiłku macierzyńskiego z tytułu urlopu ojcowskiego niezbędne jest złożenie dokumentów.

Płatnikiem zasiłku macierzyńskiego jest ZUS lub pracodawca w zależności od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego przez pracodawcę.

Wniosek kierowany do pracodawcy

Jeżeli ojciec ubiegający się o urlop ojcowski jest pracownikiem, powinien złożyć do pracodawcy wniosek o udzielenie pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko urlopu ojcowskiego lub jego części. Wniosek taki powinien zawierać imię i nazwisko pracownika oraz wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop ojcowski albo jego część.

Do wniosku dołącza się:

1) skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów;

2) kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, w przypadku gdy wniosek dotyczy udzielenia urlopu ojcowskiego albo jego części na dziecko przysposobione;

3) oświadczenie pracownika-ojca wychowującego dziecko, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części;

4) kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję.

Pracownik-ojciec, który został pozbawiony władzy rodzicielskiej, czyli nie wychowuje dziecka, nie ma w ogóle prawa do urlopu ojcowskiego.

Wniosek kierowany do ZUS

Celem uzyskania zasiłku macierzyńskiego z tytułu urlopu ojcowskiego ojciec powinien złożyć do ZUS następujące dokumenty:

  • zaświadczenie pracodawcy o udzieleniu urlopu ojcowskiego - w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem;
  • w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem – złożony w formie papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP na elektroniczną skrzynkę podawczą Zakładu, wniosek ubezpieczonego o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego, złożony przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku macierzyńskiego, zawierający datę, od której ubezpieczony zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego;
  • oświadczenie, że zasiłek macierzyński nie został wcześniej pobrany z innego tytułu;
  • zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników;
  • zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych;
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub prawomocne postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka.

Decyzja o przyznaniu lub odmowie przyznania zasiłku powinna zostać wydana w terminie 30 dni od złożenia stosownych dokumentów, w tym samym czasie powinna również nastąpić wypłata świadczenia.

Polecamy serwis: Urlopy pracownicze

Podstawa prawna:

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK