| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie studenta > Ubezpieczenie zdrowotne studentów

Ubezpieczenie zdrowotne studentów

Studenci mają prawo do opieki zdrowotnej tak jak inni ubezpieczeni w Narodowym Funduszu Zdrowia. Podlegają oni obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, gdy nie ma innego tytułu, z którego mogłyby być opłacane za nich składki zdrowotne. Nie każda osoba studiująca będzie więc podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu z samego tytułu bycia studentem.

Przy rozstrzyganiu obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego osoby studiującej bierze się pod uwagę kilka czynników:

  • wiek studiującego,
  • fakt posiadania innych tytułów do ubezpieczeń,
  • prawo do świadczeń.

Studenci i uczestnicy studiów doktoranckich, studiujący w Polsce, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu (np. pracy, jako członkowie rodzin, świadczeniobiorcy).

Jeżeli studiującego można uznać za członka rodziny osoby ubezpieczonej, to powinien być z tego tytułu zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego.

Osoba ubezpieczona - obowiązkowo lub dobrowolnie - ma bowiem obowiązek zgłosić do ubezpieczenia członków swojej rodziny.

Zobacz: Wysokość i podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe

Przez członka rodziny rozumie się następujące osoby:

  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
  • małżonka,
  • wstępnych pozostających z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Joanna P. rozpoczęła jednolite studia magisterskie w wieku 22 lat. Do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosiła ją jako członka rodziny matka, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Joanna P. do ukończenia 26 roku życia nadal będzie podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny. Potem do tego ubezpieczenia powinna zgłosić ją uczelnia.

W przypadku, gdy osoba studiująca posiada inny tytuł do objęcia go ubezpieczeniem zdrowotnym – a więc np. zarobkuje na podstawie umowy o pracę, prowadzi działalność, bądź pobiera świadczenie rentowe z którego jest potrąca na już składka na ubezpieczenie zdrowotne, to jako student nie podlega już obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.

27-letni Tadeusz S. podjął studia doktoranckie. W tym samym czasie był zatrudniony na podstawie umowy zlecenia. Ubezpieczeniu zdrowotnemu Tadeusz S. będzie podlegał tylko jako zleceniobiorca, a nie jako uczestnik studiów doktoranckich. Dodatkowo obowiązkowe dla niego będą również ze zlecenia składki na ubezpieczenia społeczne.

Pamiętajmy, że uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych i studenci, do ukończenia 26 lat nie podlegają ubezpieczeniom z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia, lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o zleceniu.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Studenci i uczestnicy studiów doktoranckich, studiujący w Polsce, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.
Studenci i uczestnicy studiów doktoranckich, studiujący w Polsce, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK